Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego prowadzili wczoraj działania, podczas których sprawdzali stan trzeźwości osób poruszających się na rowerach. Wśród nich było wielu użytkowników rowerów miejskich. Mundurowi przebadali ok. 190 osób. Podobne działania będą kontynuowane w różnych miejscach i godzinach.

Kontrole stanu trzeźwości kierujących są nieodłącznym elementem działań policjantów ruchu drogowego w trosce o bezpieczeństwo na drogach. Podczas trwającego właśnie Winobrania organizowanych jest wiele kontroli stanu trzeźwości kierujących pojazdami mechanicznymi, natomiast wczoraj policjanci postanowili sprawdzić także osoby poruszające się rowerami. Jeden z nich znajdował się w stanie po użyciu alkoholu.

Działania kontrolne stanu trzeźwości w stosunku do rowerzystów zostały przeprowadzone w związku ze zgłoszeniami, które od pewnego czasu wpływały do zielonogórskich policjantów, a dotyczyły osób jeżdżących rowerami po wcześniejszym wypiciu alkoholu. Z informacji wynikało, że bardzo często są to osoby poruszające się rowerami miejskimi, które w ten sposób wracają do domu z lokali rozrywkowych.

Podczas działań mundurowi przebadali 190 rowerzystów. Działania będą kontynuowane, w szczególności w piątkowe oraz sobotnie wieczory i noce.

 

Jazda po użyciu alkoholu

Zgodnie z art. 87  Kodeksu wykroczeń osoba, która w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny czyli np. rower, podlega karze aresztu do 30 dni lub grzywny od 50 do nawet 5000 zł. Natomiast prowadzenie takiego pojazdu znajdując się w stanie po użyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) lub podobnie działającego środka, zagrożone jest karą aresztu do 14 dni lub karą grzywny do 5000 zł. W takich przypadkach, oprócz kary grzywny czy aresztu sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych nawet na okres do 3 lat.