Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zielona Góra

Zielonogórscy policjanci na terenie całego powiatu spotykają się z osobami starszymi rozmawiając o bezpieczeństwie. Uczymy seniorów jak nie dać się oszukać i okraść oraz jak dbać o własne mienie. Przypominamy także o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym – zwłaszcza o elementach odblaskowych.

Zielonogórscy policjanci z Zespołu Profilaktyki, a także dzielnicowi często spotykają się ze starszymi mieszkańcami naszego powiatu. Podczas tych spotkań mówią o tym jak nie paść ofiarą oszustów czy złodziei oraz jak dbać o własne bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Policjanci chętnie odpowiadają również na zaproszenia innych instytucji, które organizują spotkania o tematyce bezpieczeństwa dla seniorów. W październiku uczestniczyliśmy w Dniu Seniora zorganizowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Zielonej Górze.

W tym dniu zielonogórzanie mogli skorzystać z porad udzielanych przez ekspertów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze, a także przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Działania przeprowadzone zostały w ramach ogólnopolskiej akcji, mającej na celu aktywizację osób starszych oraz popularyzację wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych, która w tym roku realizowana była pod hasłem "Zdrowi, bezpieczni, aktywni".

W siedzibie Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Zielonej Górze przy ul. Lisowskiego odbyło się spotkanie m.in. z przedstawicielami Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, eksperci informowali o programach i świadczeniach kierowanych do seniorów. Osoby starsze mogły skorzystać z porad w zakresie higieny i zdrowego stylu życia, porad w tym zakresie udzielił przedstawiciel Medycznego Studium zawodowego w Zielonej Górze. Ponadto przedstawiciel Miejskiego Rzecznika Konsumentów udzielał porad z zakresu unikania zagrożeń w związku z zawieraniem umów na odległość oraz na pokazach.

Asp. Radosław Bartkowiak z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze podczas prelekcji rozmawiał z seniorami na temat ich codziennego bezpieczeństwa. W rozmowach poruszane były tematy dotyczące m.in. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przemocy domowej oraz kradzieży kieszonkowych. Jednak najwięcej uwagi poświęcono działalności tej grupy przestępców, którzy oszukując osoby starsze, wyłudzają od nich pieniądze, pozbawiając ich niekiedy dorobku całego życia. Uczestnikom spotkania przedstawiono najczęstsze metody stosowane przez oszustów, jak np.: "na wnuczka", "na policjanta", "na inkasenta", ale również przestrzegano przed domokrążcami, którzy korzystając z nieuwagi właścicieli mieszkań okradają ich. Seniorzy aktywnie dzielili się swoim doświadczeniem w tym zakresie, opowiadając o sytuacjach, które ich spotkały.

Seniorom, którzy w tym dniu przyszli na spotkanie do Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, wręczano ulotki informacyjne oraz elementy odblaskowe.

 

na podst. oprac.

asp.R.Bartkowiak