Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zielona Góra

Dziś Prezydent miasta Zielona Góra Janusz Kubicki podpisał z wykonawcą Maciejem Jakuboszczakiem umowę na „Przebudowę, nadbudowę i rozbudowę budynku Zespołu Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "PROMYK" w Zielonej Górze.

 

 

 

 

Obecnie Promyk mieści się w dwukondygnacyjnym częściowo podpiwniczonym budynku przykryty płaskim dachem. W ramach inwestycji miasto dobuduje do niego dwa piętra. Projektowany obiekt składa się z części rehabilitacyjnej i części mieszkalnej - hostel. Na parterze znajdzie się sala do rehabilitacji, szatnia z pełnym węzłem sanitarnym dla osób rehabilitowanych i poczekalnia dla rodziców. Na piętrze sala dziennego pobytu, pokój odpoczynku z łazienką wyposażoną w kozetkę do przebierania i mobilny podnośnik. Na tej kondygnacji zaplanowano również jadalnię z zapleczem kuchennym przystosowanym do obsługi przez firmę cateringową. Komunikację pomiędzy poszczególnymi poziomami zapewni wewnętrzna klatka schodowa oraz dźwig osobowy przystosowany do przewozu osób na wózkach. Z części rehabilitacyjnej przez klatkę schodową będzie można przejść do zespołu hostel, na wszystkie jego kondygnacje mieszkalne. Łącznie w części mieszkalnej znajdzie się 13 pokoi jednoosobowych z łazienkami. Na I piętrze pojawi się świetlica i kaplica z pokojem dla księdza.

 

 Prezydent miasta Zielona Góra Janusz Kubicki nie krył radości, że po wielu latach rozmów i szukania pieniędzy na realizację tej inwestycji w końcu umowa zostaje podpisana i ruszą prace. 

 

- Trudno jest dostrzec problemy innych ale jak się o nich głośno mówi to zaczynamy je dostrzegać. Podkreślam, że to głównie dzięki determinacji rodziców dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością doprowadziliśmy do tego, że dziś cieszymy się ze wspólnego sukcesu - powiedział prezydent.

 

 - Jestem szczęśliwa, że to miejsce, w którym się dziś spotykamy wkrótce się zmieni. Promyk będzie miał infrastrukturę przystosowaną do XXI wieku. Zależy nam aby w Zielonej Górze opieka nad niepełnosprawnymi była od urodzenia aż do śmierci. Chcemy także zapewnić opiekę wytchnieniową dla rodziców, którzy są nieustannie ze swoimi chorymi dziećmi – mówiła Wioleta Haręźlak Dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zielona Góra.

 

Wzruszenia i radości nie kryli rodzice, którzy przyszli na uroczyste podpisanie umowy.

 

Inwestycję zrealizuje firma Zakład Budowlano- Remontowy Maciej Jakuboszczak - za kwotę 7.775.000,00 złotych. Zakończenie prac planowane jest na 15.11 2021.

 

Fot. Piotr Dubicki UM

 

 

 

 

  

 

 

Tytuł projektu:

Rozbudowa infrastruktury społecznej z przeznaczeniem na świadczenie usług rehabilitacyjnych, opiekuńczych oraz mieszkania chronione w Zielonej Górze.

Projekt współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020 z Poddziałania 9.1.2 Infrastruktura zdrowotna i usług społecznych – ZIT Zielona Góra

Wartość całkowita projektu 8,7 mln zł

Wydatki kwalifikowalne 7,5 mln zł

Dofinansowanie 5,5 mln zł