Szukasz pomysłu na weekend? W dniach 19 - 21 lipca w Zielonej Górze odbędzie się Weekend Otwartych Winnic. Poznasz smak zielonogórskiego wina, poczujesz niesamowity klimat winnicy, a twój pobyt wzbogaci kilka ciekawych historii opowiedzianych przez winiarza.

Sztuczna trawa to rozwiązanie niesamowicie estetyczne, ale przede wszystkim wygodne. Sprawdzi się w wielu miejscach, nie tylko w domu, ale również w biurze, ogrodzie, czy nawet przedszkolu. Miękka nawierzchnie nie wymaga wielkich zabiegów pielęgnacyjnych, a ułożony trawnik z rolki może służyć wiele lat. Zanim zdecydujesz się na zakup syntetycznej trawy, dowiedz się, jakie rodzaje masz do wyboru, a także jakie jest zastosowanie trawy z rolki.

Sztuczna trawa - rodzaje i zastosowanie sztucznego trawnika

Rodzaje sztucznej trawy - co mamy do wyboru?

Sztuczna trawa to nic innego jak syntetyczna nawierzchnia, która składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest mocny podkład wykonany z elastycznego materiału, który jest perforowany, by zapewnić mu przepuszczalność wilgoci. Drugim elementem są tkane włókna, które mocowane są do podłoża. Całość dodatkowo jest zabezpieczona lateksem.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje sztucznej trawy z rolki. Poszczególne modele różnią się od siebie typem zastosowanego włókna. Wyróżnić możemy:

  • włókna monofilowe - splot pojedynczych pasemek, spośród których każdy ma od kilku do nawet kilkunastu włókien
  • włókna fibrylowane - trawa ma postać ponacinanej i skręconej taśmy o szerokości do kilku centymetrów.

Same włókna używane do produkcji trawnika z rolki powstają najczęściej z polipropylenu oraz polietylenu. Na rynku spotkamy także trawy z rolki, w których zastosowane są oba typy włókna.

Zalety sztucznej trawy - dlaczego warto pomyśleć o jej zakupie?

Sztuczna trawa z rolki to przede wszystkim walory estetyczne. Idealnie odwzorowuje kolor i wygląd naturalnej trawy, ale w odróżnieniu od niej utrzymuje swój wygląd przez cały rok. Świetnie sprawdzi się w wielu aranżacjach, niezależnie, czy użyjemy jej na zewnątrz, czy też wewnątrz budynku. Dobrze komponuje się zarówno z zielonymi elementami ogrodu, jak i meblami stanowiącymi wyposażenie biura.

Układanie sztucznej trawy nie sprawi większych trudności nawet osobie, która wcześniej nie miała z nią styczności. Położenie kilku metrów powinno zająć kilka godzin, a do wykonania prac potrzebować będziemy jedynie nóż do tapet i specjalny klej. Również pielęgnacja sztucznej trawy nie stanowi wielkiego wyzwania - nie trzeba jej podlewać, ani kosić. Jedyne, co należy robić to czyszczenie i sprzątanie jej powierzchni.

Syntetyczna trawa z rolki jest wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne i zmieniające się warunki pogodowe. Nie jest narażona na opady deszczu, ani ostre słońce - nawet w takich warunkach nie traci swojego koloru i blasku. Bez względu na porę roku utrzymuje elastyczność i miękki charakter.

Zastosowanie sztucznej trawy z rolki - gdzie ją użyć?

Trawnik z rolki jest niesamowicie uniwersalny i można go stosować w zależności od swoich potrzeb. Najczęściej stosowany jest jako zamiennik naturalnej trawy w ogrodzie lub otoczeniu domu. Kolor i wygląd są łudząco podobne, natomiast sztucznej trawy z rolki nie trzeba nawozić, podlewać, ani kosić - jej utrzymanie wymaga dużo mniej pracy.

zalety i zastosowanie sztucznej trawy z rolki

Sztuczna trawa z rolki chętnie wykorzystywana jest na obiektach sportowych, gdzie służy jako podłoże np. boisk piłkarskich. Jak wskazują nam eksperci zajmujący się na co dzień układaniem trawy z rolki w Warszawie - każdego roku powstaje w Polsce około 25 boisk pełnowymiarowych z użyciem sztucznej trawy.

Wielu właścicieli mieszkań i domów decyduje się na umieszczenie trawy z rolki na balkonie, czy też tarasie. Jej założenie jest bardzo proste, a do tego świetnie prezentuje się w każdej aranżacji domu. Idealnie uzupełni znajdujące się na balkonie kwiaty, a na tarasie stworzy idealne miejsce do zabawy dla naszych dzieci.

Obecnie panuje trend, aby jak największą uwagę poświęcać ekologii oraz jak najbardziej powracać do natury. Przez długie lata intensywnego rozwoju gospodarczego, wszelkie zasoby naturalne były bardzo mocno eksploatowane, co niestety na środowisko wpłynęło bardzo negatywnie. Aktualnie, jesteśmy świadomi, mamy wiedzę oraz pełną dowolność w wyborze, aby sięgać po produkty, które będą przyjazne naszej planecie.

Naturalne świece zapachowe – czym tak naprawdę są?

Modę na ekologiczność, można zauważyć tak naprawdę w wielu dziedzinach. Będzie to chociażby to co spożywamy – świadomy wybór lokalnych dostawców i przykładanie wagi do tego co jemy. Także w wypadku kosmetyków, często kierujemy się tym, aby skład był naturalny – czerpiąc z tego, co oferuje nam środowisko. Podobnie wygląda to jeżeli chodzi o ubrania, decydujemy się chociażby na bio bawełnę. Koniec końców, wybierając naturalne świece zapachowe, także możemy być „eko”.

Które świece są naturalne?

To pytanie pojawia się niezwykle często – nie wiemy, które to świece naturalne, po czym je poznać i jakie wybrać. Najogólniej, naturalnymi można nazwać te świece, które wytwarza się z wosków roślinnych. Będzie to chociażby czysty wosk palmowy lub też sojowy. To będzie także, świeca z naturalnego kokosowego wosku. Nie będzie to jednak tylko i wyłącznie produkt z jednego surowca, jak np. świeca sojowa, gdyż producenci często mieszają też naturalne woski roślinne, ponieważ mieszanki mogą mieć o wiele lepsze parametry dotyczące spalania. Co ciekawe, do grupy naturalnych świec, zalicza się też świece z wosku pszczelego. Jest to jednak odzwierzęcy surowiec na świece, dlatego może być on nieakceptowany przez wegetarian i wegan. Należy być świadomym, że do produktów naturalnych, uznaje się takeż świece, które tworzy się z odnawialnych surowców. Stąd też, nie można do nich zaliczyć tych, które powstają z wosku parafinowego, ponieważ jest on odpadem ropopochodnym.

Po czym poznać, że świeca jest naturalna?

Najlepszym sposobem, będzie po prostu wizyta w specjalistycznym i profesjonalnym salonie. Tam doradca klienta, z pewnością pomoże nam w doborze odpowiedniej świecy dla siebie. Robiąc zakupy online, należy mieć na uwadze opis danego produktu. Każdy renomowany sklep internetowy, będzie w stanie przekazać wszelkie informacje od producentów świec ozdobnych i zapachowych, dotyczące ich składu.

Czy uda się nam samodzielnie rozpoznać, która świeca jest zrobiona z naturalnego roślinnego wosku? Bardzo często jest tak, że to producenci sami informują klientów o tym, z czego wykonane są ich produkty. Przydatna będzie znajomość oznaczeń np. – 100 % soy wax, wegetable wax lub też palm wax. Niektóre typy wosków, uda się nam rozpoznać po ich wyglądzie. Chociażby w wypadku wosku kokosowego, kiedy osiągnie on temperaturę powyżej 25 stopni, może on się rozpuszczać, a na powierzchni świecy zauważymy małe krople płynnego wosku. Wosk palmowy natomiast, może przyjmować mieniącą się strukturę. Czyste woski roślinne, najczęściej są miękkie, zatem naturalne świece zapachowe, zalewa się np. w szklanych naczyniach.

Świece naturalne – w jaki sposób się palą?

Roślinne woski, z reguły posiadają bardzo dobre parametry spalania. Świece, które wykonuje się z naturalnych wosków roślinnych, będą paliły się żółtym i ciepłym światłem. Jako, że wosk roślinny jest miękki, będzie się on rozpuszczał szybciej od parafinowego. Skraca to czas jednorazowego palenia się świecy. Naturalne świece wypalają się czysto, kiedy używa się je zgodnie z ich przeznaczeniem i nie kopcą praktycznie w ogóle.