Sztancowanie jest innymi słowy – wycinaniem lub też wykrawaniem. Polega na uzyskiwaniu dowolnych, nawet najbardziej skomplikowanych, pokręconych i finezyjnych kształtów z materiałów miękkich. Jest to m.in. papier, tekstura czy też karton. Wykrawania dokonuje się na specjalnych maszynach, potocznie nazywanych – sztanctyglami.

Do sztancowania niezbędny jest specjalistyczny wykrojnik do papieru, płyty ze sklejki, w której za pomocą lasera wycina się szczeliny. W owych szczelinach umieszczane poprzez wbicie, są noże perforujące, bigujące bądź właśnie wykrawające. Technika laserowego wypalania szczelin daje gwarancję, że wszystkie wycinane przez wykrojnik kształty, będą wiernie oddawały projekt, który wykonał wcześniej grafik.

Podczas sztancowania dysponujemy otwornicami, które posiadają różne średnice oraz nożami bigującymi i nożami perforującymi. Wybór ten sprawia, że w procesie jednego sztancowania, można przeprowadzić większość technologicznych operacji. Jeżeli nie posiadamy odpowiednich narzędzi, aby dokonać skomplikowanych wykrojeń w warunkach domowych. Warto rozejrzeć się za dobrymi firmami poligraficznymi. Te zazwyczaj oferują również usługi introligatorskie. Chcąc skorzystać ze sztancowania w Warszawie http://temat.com.pl/oferta/sztancowanie/ do dyspozycji mamy dziesiątki firm, które zajmują się pracami tego typu.

Sztancowanie pozwala na wytwarzanie różnorodnych produktów

Dzięki metodzie wykrawania można produkować wizytówki, teczki, naklejki, składane kartonowe opakowania, świąteczne i okolicznościowe kartki przybierające nietypowe kształty, specjalnie zaprojektowane kalendarze oraz te, z otworami na poszczególne litery, okładki do czasopism, raportów i folderów, torby reklamowe z papieru, karty bankomatowe i rabatowe, koperty z ozdobnych papierów. To spora część, ale też nie wszystko co można uzyskać dzięki profesjonalnemu sztancowaniu w Warszawie i wielu innych miastach w Polsce.

Łączenie sztancowania

Wykrawanie można łączyć z innymi metodami introligatorskimi takimi jak bigowanie, perforowanie oraz rycowanie, które jest nacinaniem górnej części podłoża.

Bigowanie jest procesem, który znacznie ułatwia zamierzone zaginanie określonych miejsc materiału. Odbywa się ono, dzięki zastosowaniu specjalnych bigujących noży, które umieszczone są w wykrojnikach wielozabiegowych, układu rolek, noży krążkowych i przekrawających, oraz perforujących.

Perforowanie podobnie jak bigowanie, także jest introligatorską czynnością. To metoda odpowiedniego nacinania podłoża z kartonu, tektury itp., w taki sposób aby problemu nie sprawiało ich oddzielanie i odrywanie. To czy pożądany kształt produktu zostanie osiągnięty, w dużej mierze zależy od wymagań klienta i wykorzystywanego materiału. Perforowanie wykorzystuje wykrojniki, które pracują na maszynie sztancującej.

Usługi introligatorskie - sztancowanie

Dzięki tej czynności, w produktach osiągać można określone zewnętrzne kształty oraz wycinać w nich otwory. Jest to doskonała technika w wypadku materiałów, których części powinny być dla użytkownika łatwe do oderwania. Ma to swoje zastosowanie w produkcji różnego rodzaju voucherów, kuponów loteryjnych, odrywanych ulotek, zaproszeń, bonów rabatowych czy też plakatów informacyjnych.

Rycowanie – zwane też nakrawaniem jest metodą mechanicznego otrzymywania konkretnych kształtów za pomocą wycinania. Wykorzystuje się do tego pasy lub matryce z obrotowymi nożykami oraz papier lub folię samoprzylepną, bez potrzeby przecinania podłoża, do którego są przyklejone. Po procesie rycowania, istnieje możliwość odseparowania części użytkowej, wraz z pozostawieniem zbędnych resztek materiału na podłożu.