Fotowoltaika w Zielonej Górze – dofinansowanie, montaż, wybór firmy

Najlepsze warunki nasłonecznienia dla paneli fotowoltaicznych w Polsce panują na południu kraju, w górach. Jednak województwo lubuskie również plasuje się w czołówce średniego rocznego nasłonecznienia.

To korzystne warunki dla paneli solarnych, które z każdym rokiem zyskują na popularności. Według badań fotowoltaika w Zielonej Górze jest opłacalna, dlatego podpowiadamy, jak uzyskać na nią dofinansowanie, a także gdzie zamontować ogniwa. Polecamy również sprawdzone firmy, które specjalizują się w instalacjach odnawialnych źródeł energii.

Fotowoltaika w Zielonej Górze – czy to się opłaca?

Według badań Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki w całym kraju występują warunki sprzyjające instalowaniu paneli fotowoltaicznych, ponieważ nawet najsłabiej nasłonecznione regiony Polski z powodzeniem dostarczą ogniwom satysfakcjonującą ilość energii słonecznej. Ponadto zmieniające się w ostatnich latach warunki pogodowe również wpływają korzystnie na efektywność pracy ogniw solarnych. Bezdeszczowe, upalne lato to okres intensywnej produkcji prądu z paneli1.

A jak ogólnokrajowe statystyki mają się do warunków w województwie lubuskim? Otóż całkiem dobrze. Być może fotowoltaika w Zielonej Górze nie wypracuje takich ilości energii elektrycznej jak identyczna instalacja w Rzeszowie, ale region wypada pod tym względem bardzo dobrze. Centralna część kraju z powodzeniem wygeneruje wystarczającą ilość energii, nieco gorzej pod tym względem przedstawia się sytuacja na północy Polski2.

Wbrew pozorom miesiące letnie nie są jedynymi, kiedy instalacje fotowoltaiczne pracują na najwyższych obrotach. Sporo energii panele generują np. w grudniu, kiedy pierwsze mrozy przynoszą bezchmurną, słoneczną pogodę. Na wydajność ogniw słonecznych duży wpływ ma także zanieczyszczenie powietrza. Uwzględniając to kryterium, mieszkańcy Zielonej Góry i regionu nie mogą narzekać, gdyż jakość powietrza jest dobra, a smog nie zakłóca pracy instalacji fotowoltaicznej.

Zapotrzebowanie na energię

Według danych opublikowanych przez Miasto Zielona Góra?cleancache=usunzapotrzebowanie na energię elektryczną z roku na rok rośnie3. Potwierdzają to również badania obejmujące całe województwa4. Wynika to z coraz większej liczby sprzętów elektrycznych w gospodarstwach domowych. W przyszłości zużycie to będzie tylko rosnąć, np. z racji dynamicznie rozwijającego się sektora samochodów elektrycznych. Wykorzystanie instalacji fotowoltaicznych to jeden ze sposobów na produkcję tzw. zielonej energii, która pochodzi z odnawialnych źródeł. Wybierając panele słoneczne, nie tylko inwestujemy w tańszy prąd, ale również przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza oraz ograniczenia wydobywania paliw stałych.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne?

Decydując się na inwestycję w panele fotowoltaiczne, najlepiej zwrócić się do profesjonalistów, którzy w pierwszej kolejności pomogą nam w ocenie wydajności instalacji w naszym gospodarstwie domowym. Na początku należy ocenić zapotrzebowanie na prąd, uwzględniając nie tylko dom, ale np. budynki gospodarcze w gospodarstwach rolnych. Następnie na podstawie oszacowanych potrzeb oblicza się moc instalacji, jaką trzeba zamontować na dachu lub na specjalnych stelażach. Nie zawsze bowiem dach jest optymalnym miejscem na montaż paneli solarnych. Wynika to chociażby z kąta nachylenia czy obecności drzew.

Kiedy już wybierzemy najlepszą lokalizację, współpracująca z nami firma zadba o fachowy montaż. Sprawdzone firmy zajmujące się instalacjami fotowoltaicznymi, jak np. Stilo Energy, doradzą również w kwestii pozyskania środków na zakup paneli. Warto wybrać partnera, który zadba kompleksowo o całą inwestycję, ponieważ zyskujemy w ten sposób spokojną głowę o powodzenie całego przedsięwzięcia.

Dofinansowanie i dotacje na panele solarne

Dla wielu z nas największym problemem w decyzji o zakupie ogniw fotowoltaicznych jest ich koszt. Choć ceny z biegiem lat regularnie spadają, nadal jest to stosunkowo kosztowna inwestycja. Jednak pamiętajmy, że te pieniądze z czasem do nas wrócą. Dostarczając energii dla domu o powierzchni 200 m2, potrzeba ok. 3,24 kW mocy instalacji słonecznej. W tym celu trzeba kupić 12 paneli oraz mikrofalowniki. Zakładając, że żywotność paneli to od 25 do 35 lat, szybko zaczniemy czerpać darmowy prąd. A pamiętajmy, że po upływie tych lat panele nie przestaną zupełnie działać, a jedynie spadnie ich wydajność5. Szczegółowo na temat dotacji do fotowoltaiki przeczytamy tutaj.

Co więcej, nie musimy wydawać całej kwoty na zakup paneli, ponieważ w całej Polsce, a także w województwie lubuskim, funkcjonują programy wsparcia dla osób, które chcą kupić instalację fotowoltaiczną. Dwa największe źródła dofinansowania to rządowy program „Mój prąd” oraz program „Czyste powietrze”, z których mogą skorzystać osoby fizyczne.

  • W ramach pierwszego projektu osoba chcąca kupić panele na dom jednorodzinny, może uzyskać wsparcie do 5000 zł6.
  • Natomiast w ramach projektu „Czyste powietrze” można liczyć na atrakcyjnie oprocentowaną pożyczkę lub dotację. Procent kosztów kwalifikowanych przewidzianych do wsparcia dotacyjnego uzależniony jest od kwoty miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie. Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, od których liczona jest wysokość dotacji, wynosi 37 000 zł7.
  • Warto pamiętać też o uldze podatkowej. Przy corocznym rozliczeniu PIT-u można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która uwzględnia również koszty poniesione na zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu możemy odliczyć od podatku część kosztów inwestycji, a w efekcie liczyć na zwrot podatku lub jego mniejszy wymiar8.

Inwestycja w panele solarne to wybór ekologicznej energii, a w przyszłości możliwość pozyskiwania zupełnie darmowego prądu dla domu. Co więcej, sam zakup również nie musi wiązać się z dużym wydatkiem, ponieważ część kwoty można uzyskać w ramach dofinansowania, a od pozostałej kwoty odliczyć ulgę podatkową. Pamiętajmy, że w procesie montażu paneli słonecznych warto postawić na zaufaną firmę, taką jak Stilo Energy, która ma doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach.

Współpraca: Stilo Energy – fotowoltaika Zielona Góra

 

1 Źródło: https://www.forbes.pl/innogy/energetyka-i-zielona-energia/fotowoltaika-mapa-naslonecznienia-polski/xpmyf3m
2 Źródło: http://pnt.euro-centrum.com.pl/files/post/830/Rynek-fotowoltaiki-w-Polsce.pdf
3 Źródło: https://bip.zielonagora.pl/system/obj/40643_0132-XVII-2015-z01.pdf
4 Źródło: http://pnt.euro-centrum.com.pl/files/post/830/Rynek-fotowoltaiki-w-Polsce.pdf
5 Źródło: https://www.forbes.pl/innogy/energetyka-i-zielona-energia/fotowoltaika-mapa-naslonecznienia-polski/xpmyf3m
6 źródło: https://mojprad.gov.pl/
7 Źródło: https://czystepowietrze.gov.pl/
8 Źródło: https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna/