Odzież robocza i odzież ochronna często jest uznawana za to samo. Jest to błąd, gdyż oba te rodzaje odzieży muszą być zapewnione dla pracowników różnych branż np. budowlanej lub chemicznej, jednak każda z nich ma inne zastosowanie i właściwości. Różnicę między odzieżą roboczą a ochronną są zawarte w Kodeksie Pracy.
Odzież robocza
Odzież robocza ma za zadanie zastąpić pracownikowi jego prywatne ubranie. W taką odzież powinien go zaopatrzyć pracodawca. Stosuje się ją najczęściej w przypadku kiedy musi być zachowana specjalna czystości przy produkcji towaru lub kiedy pracownik jest narażony na silne zabrudzenia substancjami, które nie są szkodliwe dla jego zdrowia. Tak naprawdę do odzieży roboczej zaliczać może się każdy element stroju. Ubraniem roboczym może być kask, rękawice, kamizelki, bluzy, spodnie, koszulki oraz kombinezony, a nawet bielizna. Wszystko zależy od branży, w której odzież robocza jest stosowana.
Do odzieży roboczej zalicza się również odzież reklamową. Są to wszelkiego rodzaju czapki, bluzy, koszulki, spodnie czy stosowane w gastronomii fartuchy, które posiadają logo firmy i stanowią swego rodzaju reklamę danej firmy. Więcej asortymentu oferuje sklep BHP Krosno - jeżeli szukamy odzieży ochronnej, to znajdziemy tam pełen asortyment.
Odzież roboczą produkuję się przeważnie z czystej bawełny, chociaż zdarzają się również tkaniny z domieszką tworzyw sztucznych, flanelowe i polarowe. Rynek odzieży roboczej jest mocno zróżnicowany, jeśli chodzi o jakość i ceny ubrań. Wiadome jest, że droższe ubranie robocze zapewni pracownikowi lepszy komfort pracy i będzie bardziej wytrzymałe od tego tańszego.
Odzież ochronna
Stosowanie odzieży ochronnej jest ściśle opisane w przepisach BHP Kodeksu Pracy. Ma ona ochronić zdrowie i życie pracownika oraz uchronić go przed urazami ciała. Jest ona niezbędna, jeśli pracownik ma do czynienia w pracy ze środkami chemicznymi lub biologicznymi, różnego typu maszynami, wysoką lub niską temperaturą, ogniem, hałasem i wilgocią.
Ubranie ochronne nie może być na pracownika za duże i za luźne, ale również nie może być za małe, ponieważ będzie krepować jego ruchy. Zasada jest taka, że odzież ochronna powinna być dopasowana do każdego pracownika indywidualnie, ponieważ tylko wtedy jest w stanie spełnić swoje funkcje ochronne.
Rodzaje odzieży ochronnej
Odzież ochronną dzieli się ze względu na rodzaje zagrożeń, na które narażony jest pracownik. W związku z tym wyróżniamy odzież:
- chroniącą przed czynnikami mechanicznymi,
- chroniącą przed zimnem,
- niepalną,
- wodoodporną,
- antyelektrostatyczną,
- kwasoodporną,
- ostrzegawczą,
- ochraniacze,
- chroniącą przed pyłami,
- chroniącą przed porażeniem prądem.
Najważniejsze jest to, żeby odzież ochronna posiadała odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Są one potwierdzeniem, że odzież ochronna spełnia normy, które odpowiadają zagrożeniom, na które narażony jest pracownik.
W odzież ochronną pracownik musi zostać zaopatrzony przez swojego pracodawcę. Jest to oczywiście nieodpłatne dla pracownika, ponieważ pracodawca ma bezwzględny obowiązek zaopatrzyć swoich pracowników w odzież, która ma zapewnić im bezpieczeństwo podczas wykonywania czynności służbowych.