Borowanie zębów u dzieci

Wizyta u stomatologa dziecięcego kojarzy nam się przede wszystkim z borowaniem zęba. I choć w gabinecie dentystycznym wykonywane są różnego typu zabiegi, w tym na zębach mlecznych, w rzeczywistości często pacjenci zgłaszają się do dentysty dopiero wtedy, gdy boli ich ząb.

Borowanie zęba - na czym polega?

Celem borowania zębów jest usunięcie chorobowo zmienionych tkanek. Chorobą, która je atakuje, jest próchnica. Wyróżniamy kilka rodzajów próchnicy, w tym próchnicę początkową, która w ogóle nie wymaga borowania oraz próchnicę zaawansowaną, która nierzadko kończy się leczeniem kanałowym zęba. Najczęściej zgłaszamy się z dzieckiem do dentysty, gdy uskarża się ono na ból zęba. Jest to znak, że jego tkanki zostały zaatakowane właśnie przez próchnicę. Wtedy też wymagane jest borowanie, które można podzielić na dwie fazy. Faza wstępna polega na usunięciu próchnicy z połączenia szkliwnego i zębinowego. Następnie usuwa się warstwę zębiny zewnętrznej. Należy to zrobić bardzo dokładnie, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do powstania próchnicy wtórnej. Dopiero, gdy ząb zostanie dokładnie oczyszczony, możliwe jest założenie wypełnienia. Współczesna stomatologia jest jak najmniej inwazyjna, zatem dąży ona do tego, aby zachować jak najwięcej struktury zęba przy jednoczesnym dokładnym jego wyczyszczeniu. 

Borowanie zęba a znieczulenie

Dorośli często nie decydują się na znieczulenie, jeśli leczenie dotyczy niewielkiego ubytku. Tymczasem dzieci boją się nawet najmniejszego bólu, który może skutecznie zrazić je do wizyty u stomatologa. Dlatego też przed borowaniem praktykowane jest podawanie znieczulenia dziecku. Zazwyczaj mamy do czynienia ze znieczuleniem miejscowym. Znieczulenie ogólne, czyli narkoza, stosowane jest rzadko, głównie w przypadku, gdy leczenie jest bardziej czasochłonne bądź dziecka wyraża wyjątkowy silny lęk przed wizytą u stomatologa. Tymczasem znieczulenie miejscowe polega na podaniu preparatu, który pozwoli nie odczuwać bólu podczas borowania. Dorośli mogą kojarzyć podawanie znieczulenia ze wstrzykiwaniem środka osobiście przez lekarza. Dziś jednak stosowane są nieco inne, bardziej zaawansowane metody znieczulania małych pacjentów. Przed podaniem znieczulenia lekarz smaruje dziąsło żelem, którego zapach z pewnością przypadnie do gustu dziecku. Co więcej, samo znieczulenie podawane jest komputerowo, co pozwala zachować doskonałą precyzję dawkowania leku znieczulającego. 

Strach przed borowaniem 

Niestety, dzieci na ogół bardzo boją się borowania zębów. Odstrasza je nie tylko strach przed bólem, ale i odgłosy wydawane przez wiertła stomatologiczne. Duży wpływ na zachowanie dziecka w gabinecie stomatologicznym ma podejście personelu, w tym lekarza stomatologa. Dlatego też bardzo ważne jest wybieranie lekarzy, którzy mają doskonały kontakt z dziećmi i podejście do nich. Borowanie zębów dziecięcych w Poznaniu zawsze odbywa się w przyjemnej, rodzinnej wręcz atmosferze, co pozwala zniwelować stres u dziecka. Niezmiernie ważna jest również pierwsza wizyta u lekarza stomatologa w przypadku problemów z zębami. Jeżeli dziecko skojarzy ją z dodatkowym bólem, niechętnie będzie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Stąd też wybór właściwego lekarza jest tak istotny już przy pierwszej wizycie. Niezmiernie ważna jest także postawa rodziców, którzy będą swoje dziecko motywować do leczenia zębów. Dobrze jest dawać im przykład i samemu leczyć ubytki zębowe, jeżeli takowe posiadamy. Istotne są również wizyty profilaktyczne, które pozwalają wykryć próchnicę już na wczesnym etapie jej rozwoju.