W środę 10 marca na pokładzie statku turystycznego Laguna w nowosolskim porcie, została podpisana umowa wykupu udziałów w statku Laguna przez Miasto Nowa Sól. W imieniu gmin akt został podpisany przez burmistrzów: Andrzeja Kunta, Mariusza Olejniczaka, Wojciecha Sołtysa, Jacka Sautera, Marka Cebulę oraz prezydenta Jacka Milewskiego. Drugim ważnym elementem spotkania było podpisanie przez prezydenta Nowej Soli Jacka Milewskiego, prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego oraz prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza i burmistrza Sulechowa Wojciecha Sołtysa, uroczystego listu intencyjnego dotyczącego dalszego rozwijania turystyki na Odrze w oparciu o statek turystyczny Laguna.

Pierwszą umowę podpisano przez dotychczasowych właścicieli, którymi obok Nowej Soli były gminy: Kostrzyn nad Odrą, Słubice, Sulechów, Bytom Odrzański oraz Krosno Odrzańskie.

Wcześniej Nowa Sól zadeklarowała swoją gotowość wykupu udziałów w statku oraz pozostawienie go na rzece. Nowa Sól ma 36,8% udziałów w Lagunie, Kostrzyn: 16,2%, Słubice: 15,7%, Sulechów: 16,3%, Bytom Odrzański: 4%, Krosno Odrzańskie: 11%. Księgowa wartość Laguny to 2 mln 125 tysięcy złotych.

Drugim ważnym elementem spotkania było podpisanie przez prezydenta Nowej Soli Jacka Milewskiego, prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego oraz prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza i burmistrza Sulechowa Wojciecha Sołtysa, uroczystego listu intencyjnego dotyczącego dalszego rozwijania turystyki na Odrze w oparciu o statek turystyczny Laguna.

Samo Stowarzyszenie Odra dla Turystów, jako dotychczasowy operator statków Laguna i Zefir będzie zawieszone. Jego misja w obecnym kształcie, wraz z zakończeniem się okresu trwałości unijnego projektu dobiegła końca. O dalszy rozwój turystyki odrzańskiej dbać będzie teraz nowy właściciel Laguny – Nowa Sól wraz z partnerami, tj. Zieloną Górą, Głogowem i Sulechowem.

Doświadczenia lat ubiegłych, jeśli chodzi o poziom Odry na jej odcinku granicznym, który „obsługiwał” nasz drugi wycieczkowiec Zefir, nie pozostawiły niestety złudzeń co do możliwości uprawiania tam turystyki wodnej w dotychczasowym wymiarze. Właściciele bliźniaka Laguny podjęli niełatwą, lecz jedyną dziś możliwą i rozsądną, decyzję o sprzedaży statku. Nie oznacza to oczywiście zarzucenia pracy nad dalszym rozwojem odrzańskiego produktu turystycznego w tym regionie. Kapryśna Odra wymaga jednak reorganizacji planów i założeń i dopasowania ich do dzisiejszych realiów hydrologicznych.

W liście intencyjnym włodarze 4 gmin zapisali między innymi chęć tworzenia warunków do rozwoju turystyki wodnej na rzece Odrze w szczególności poprzez rozwój infrastruktury turystycznej, promocję i rozwój ruchu turystycznego oraz wspólne budowanie produktu turystycznego i oferty turystycznej ze szczególnym uwzględnieniem, i w oparciu o statek wycieczkowy Laguna. Gminy deklarują wspólną promocję oferty rejsów statku Laguna na rzece Odrze oraz atrakcji turystycznych poszczególnych gmin i podejmowanie innych wspólnych inicjatyw i realizację przedsięwzięć na rzecz rozwoju odrzańskiego produktu turystycznego.

W Nowej Soli rozpoczyna także działalność Centrum Informacji Turystycznej, działające w strukturach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jego siedziba mieści się przy ulicy Korzeniowskiego tuż przy porcie.

UM Nowa Sól