W niedzielę, 3 października w godz. 12.00-18.00 w Łężycy organizujemy piknik konsultacyjny. Zapytamy, co mieszkańcy sądzą o budowie obwodnicy zachodniej i powstaniu nowej placówki edukacyjnej dla dzieci i młodzieży w Łężycy?

 
 

 

 

Rozmowy z zainteresowanymi mieszkańcami zaplanowano w dwóch namiotach

 

W pierwszym Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami odpowie na wszystkie pytania związane z planowaną budową obwodnicy zachodniej. Trasa z planowanego mostu w Pomorsku połączyłaby się z zachodnią obwodnicą Zielonej Góry, która ominie Czerwieńsk, Płoty i Przylep. Dzięki temu odpadnie problem z samochodami jadącymi tranzytem przez Łężycę i Czarkowo. To ważne dla tysięcy okolicznych mieszkańców. Koszt inwestycji - 110 mln zł. Miasto przeznaczy na ten cel 16 mln zł. Brakuje jedynie 30 mln zł od marszałka.

 

W drugim namiocie byłaby mowa o powstaniu nowej placówki edukacyjnej w Łężycy. Ta część Zielonej Góry dynamicznie się rozbudowuje, mieszka tu już ponad 3,5 tysiąca osób. Potrzeby mieszkaniowe są jednak nadal spore, dlatego deweloperzy nie próżnują i wciąż wznoszą kolejne mieszkania. Docelowo dach nad głową może tu znaleźć nawet 10 tysięcy zielonogórzan. W takiej sytuacji budowa placówki edukacyjnej może być konieczna.

 

W konsultacjach mieszkańcy będą mogli powiedzieć przedstawicielom Urzędu Miasta Zielona Góra o swoich oczekiwaniach, o tym jakiej placówki oświatowej potrzebują i jak ją sobie wyobrażają.

 

 

Tematyka pikniku konsultacyjnego:

 

1. NIE! dla TIRÓW przejeżdżających przez Łężycę – TAK! dla budowy obwodnicy zachodniej

 

2. Budowa nowej placówki edukacyjnej w Łężycy

 

3. Drogi wybudowane w Łężycy przez Miasto Zielona Góra

 

4. Wspólny apel mieszkańców do marszałek Elżbiety Anny Polak o pomoc finansową i niedopuszczenie do tranzytu tirów przez Łężycę i Czarkowo.

 

Niedzielny piknik to nie tylko poważna i merytoryczna rozmowa, ale i spora dawka dobrej rozrywki dla całych rodzin. Dla najmłodszych organizatorzy szykują sporo atrakcji między innymi dmuchańce.

 

Dla tych nieco starszych występy artystyczne przygotowane przez Zielonogórski Ośrodek Kultury. Oczywiście uczestnicy pikniku nie mogą korzystać z atrakcji głodni, dlatego nie zabraknie gastronomii. Organizatorzy zastrzegają jednak, że wszystko zależy od pogody!

 

 

Lista wyremontowanych dróg na Łężycy od czasu połączenia miasta z gminą (1 stycznia 2015 r.)

 

W tym roku miasto wyremontowało ulicę Łężyca-Inżynierska. Koszt inwestycji wyniósł 2 mln 579 tys. zł, z czego 1 mln 739 tys. 528 zł pochodziło z budżetu miasta, a 839 tys. 923 zł z funduszy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Wykonawcą był zielonogórski oddział firmy Exalo Dribling. Remontu doczekał się też chodnik przy ul. Łężyca- Odrzańska. Prace wykonał Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy Marek Lachma z Zielonej Góry. Koszt to 180 tys. 155 zł. Powstała droga Łężyca-Leśna. Zadanie zamknęło się w kwocie 196 tys. 800. Wykonawcą był GRANBUD. Sześć progów zwalniających za ok. 24 tys. zł  wykonała firma Budmil.

 

2017  

 

*wykonanie dokumentacji budowlanej - budowa dróg (Łężyca) - ul. Łężyca-Dolna, ul. Łężyca-Drobiowa, ul. Łężyca-Liliowa, ul. Łężyca-Leśna, ul. Łężyca-Polna, ul. Łężyca-Prosta, ul. Łężyca-Kościelna, ul. Łężyca-Kwiatowa, ul. Łężyca-Bratkowa, ul. Łężyca–Boczna. Wykonawca – Augmen. Koszt: 187 tys. 575 zł

 

2018

 

*przebudowa nawierzchni dróg: ul. Łężyca-Dolna (od ul. Łężyca-Odrzańska do ul. Łężyca-Polna),ul. Łężyca-Dolna (od ul. Łężyca-Polna do ul. Łężyca-Sportowa),ul. Łężyca-Kościelna, ul. Łężyca-Polna (I etap). Wykonawca -  Marek Lamcha Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy Eksport-Import. Koszt: 2 mln 510 tys. 30 zł

 

2019

 

*budowa drogi ul. Łężyca-Kwiatowa na odcinku od zjazdu z ul. Łężyca-Odrzańska do wybudowanej drogi ul. Łężyca-Dolna. Koszt: 288 tys. 257 zł

W tym: - ROBOTY BUDOWLANE Budowa i przebudowa dróg gminnych w sołectwie Łężyca . Wykonawca: DARBUD, koszt – 260 tys. 121 zł.

*ROBOTY BUDOWLANE - dwa zadania Wydatki związane z budową parkingów i ciągów pieszych na terenie dzielnicy Nowe Miasto i gminne Łężyca. Wykonawca BUDMIL. Koszt: 25 tys. 635 zł

*budowa dróg i parkingu na osiedlu Czarkowo. Wykonawca – KAMBUD. Koszt: 1 mln 62 tys. zł

*Łężyca - chodnik wzdłuż ulicy Odrzańskiej - remont, wymiana płyt. Koszt: 53 tys. 310 zł