Suplementy diety – czy warto je stosować?

Na zdrowe włosy i paznokcie, na odporność, na zmęczenie, koncentrację czy stres… Na aptecznych i sklepowych półkach znajdziemy całe mnóstwo preparatów, które mają wspierać nasze zdrowie i funkcjonowanie. Nie są to jednak leki, a dostępne bez recepty środki spożywcze, które jedynie uzupełniają codzienną dietę – ale w żadnym razie jej nie zastępują. Czy stosowanie suplementów diety jest nam zatem niezbędne?

Czym są tak naprawdę suplementy diety?

Czy wiesz, że blisko 80% procent Polaków jest przekonanych o skuteczności suplementacji, choć wielu nie wie dokładnie, czym różnią się suplementy od tradycyjnych lekarstw? W dodatku mniej więcej połowa z tych osób nie konsultuje przyjmowania tego typu preparatów z lekarzem. Tymczasem suplementy diety to nic innego jak skoncentrowane w kapsułce czy pigułce źródło witamin, minerałów oraz innych substancji, głównie pochodzenia roślinnego, które wspierają organizm w różnych funkcjach. Warto pamiętać, że:

  • suplement diety to nie to samo co produkt leczniczy – celem leku jest działanie terapeutyczne, natomiast suplement diety to środek spożywczy wspierający co najwyżej profilaktykę;
  • suplementy w żadnym stopniu nie zastępują leczenia farmakologicznego, choć mogą je uzupełniać – ale zawsze warto konsultować ich przyjmowanie ze specjalistą;
  • suplementy diety zawierają witaminy, składniki mineralne, kwasy, błonnik pokarmowy czy probiotyki, które znajdziemy także w pożywieniu.

Warto się zatem zastanowić – czy jeśli postawimy na zbilansowaną, różnorodną dietę, dopasowaną do potrzeb naszego organizmu, możemy z nich w ogóle zrezygnować? O ile lekarz nie zaleci inaczej – jak najbardziej! Sprawdź, co jeść, aby nie potrzebować suplementów.

Podstawowe zasady zdrowej diety

Aby zapewnić swojemu organizmowi wszystkie potrzebne składniki, trzeba przede wszystkim jeść regularnie  różnorodnie, uwzględniając w menu białko, węglowodany, tłuszcze i źródła witamin oraz minerałów. Jadłospis należy rozszerzyć o różne rodzaje świeżych warzyw i owoców oraz spożywać je przynajmniej w pięciu porcjach dziennie.

Zamiast mięsa dobrze jest przynajmniej częściowo jeść jego zamienniki (zwłaszcza rośliny strączkowe, które mają wysoką zawartość białka), produkty mleczne oraz ryby, stanowiące bogate źródło zdrowych, nienasyconych tłuszczów. Produkty zbożowe lepiej wybierać pełnoziarniste, aby dostarczyć układowi pokarmowemu odpowiednią ilość błonnika. Dobrym wyznacznikiem rodzaju i proporcji składników odżywczych, które powinny znaleźć się w codziennej diecie, jest piramida żywienia.

Szczególną ostrożność, jeśli chodzi o dobór produktów, powinny zachować osoby stosujące specjalistyczną dietę, rezygnujące z mięsa lub produktów pochodzenia zwierzęcego, glutenu czy laktozy. Jeżeli się odchudzasz, także koniecznie sprawdź, czy zmniejszając ilość kalorii, nie narażasz swojego organizmu na niedobory pokarmowe. 

Oprócz jedzenia pamiętaj także, by odpowiednio dużo pić. Posiłki rozłóż na przynajmniej 3 porcje, najlepiej spożywane o względnie stałych godzinach.

A jak zdrowo się odżywiać, jeśli nie ma się czasu na gotowanie?

Aby zdrowo się odżywiać, nie trzeba samemu przygotowywać posiłków i spędzać wielu godzin tygodniowo na zakupach. Dla osób, które chcą oszczędzić pieniądze wydawane na suplementy i zarazem mieć pewność, że dostarczają organizmowi niezbędne wartości odżywcze, świetnym rozwiązaniem jest dieta pudełkowa – zwłaszcza taka opracowana przez specjalistów w zakresie odżywiania i medycyny. Szukając sprawdzonej diety pudełkowej w Zielonej Górze, wybierz taką, która została starannie opracowana przez dietetyków  lekarzy: jest to gwarancja, że dostarczysz swojemu ciału wszystkich składników, których potrzebuje, a jednocześnie będziesz jeść smacznie. Regularność spożywania dań i ich odpowiednie zbilansowanie są zaletami, które trudno przecenić. Możesz oczywiście zamawiać też posiłki w restauracji lub kupować gotowe dania w sklepie, prawdopodobnie zapłacisz jednak za to dużo więcej, a jakość dań może być niezadowalająca — podobnie jak ich skład i smak.

Pamiętaj: o konieczności stosowania suplementów lub jej braku zawsze ostatecznie powinien decydować lekarz.