Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego podsumowali prowadzone wczoraj (20.09) działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość”. Ujawnili 105 wykroczeń – w tym aż 87 to przekroczenia prędkości. Dwóch kierujących prowadziło pojazdy pod wpływem alkoholu. Dwóch kierujących straciło swoje uprawnienia za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Działania policjantów ruchu drogowego szczególnie skupiają się na zmniejszaniu zagrożenia wypadkami drogowymi. Jak pokazują prowadzone od wielu lat badania – to prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków – zwłaszcza tych najpoważniejszych w skutkach.

Zielonogórscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego – podobnie jak koledzy w całym kraju - po raz kolejny przez cały dzień prowadzili wczoraj (20.09) działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość”. Patrole policyjne kontrolowały prędkość w wielu miejscach naszego powiatu. Policjanci ujawnili aż 105 popełnionych przez kierujących wykroczeń – w tym aż 87 związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości. 58 kierujących zostało ukaranych mandatami karnymi, wobec 9 wnioski o ukaranie zostaną skierowane do sądu. Mundurowi zatrzymali także 2 kierujących pod wpływem alkoholu oraz 1 osobę pod wpływem narkotyków – ten kierujący miał również w samochodzie amfetaminę. Dwóch kierujących straciło także swoje uprawnienia do kierowania pojazdami – przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Policjanci zatrzymali również 4 dowody rejestracyjne.

W 2022 roku na terenie powiatu zielonogórskiego odnotowano 18 wypadków drogowych spowodowanych niedostosowaniem prędkości do panujących warunków na drodze, w wyniku których 4 osoby poniosły śmierć, a 18 zostało rannych. Odcinki, do których dochodzi najczęściej do zdarzeń drogowych z powodu niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze to K27, S3, K32 i W282.

Działania prewencyjne, w których ujawniane są wykroczenia popełniane przez kierujących stwarzających największe zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, mają przypominać kierującym o konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Prowadzenie przez policjantów działań kontrolno-prewencyjnych takich jak „Prędkość” przyczynia się do spadku dynamiki wypadków drogowych.