Jesień to czas gdy ze względu na panujące zmienne warunki atmosferyczne powinniśmy zachować większą czujność. Dotyczy to zarówno kierujących jak i pieszych, których w tym czasie gdy dni stają się coraz krótsze i wcześniej zapada zmierzch, prosimy o noszenie odblasków. Pamiętajmy, że elementy odblaskowe znacznie poprawiają widoczność pieszych i tym samym zwiększają ich bezpieczeństwo.

Częste opady deszczu czy nawet śniegu, poranne zamglenia, a czasami ostre, oślepiające słońce czyli zmienna aura jest bardzo charakterystyczna dla typowej polskiej jesieni. Takie warunki powinny przypomnieć wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, że to czas zwiększonej czujności i ostrożności, a także podejmowania różnych kroków mających na celu poprawę bezpieczeństwa wszystkich. Kierujący powinni zachować czujność w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych, zdjąć nogę z gazu i zwiększyć dystans od poprzedzającego nas pojazdu. Śliska po opadach nawierzchnia z pewnością nie sprzyja poruszaniu się po drogach i zweryfikuje umiejętności niejednego kierującego.

Piesi natomiast powinni się kierować zasadą: „widzieć, to nie znaczy być widzianym”, czyli w czasie gdy wcześniej zapada zmierzch muszą zadbać o to, aby być widocznym dla kierujących. Aby poprawić swoją widoczność na drodze, powinni używać elementów odblaskowych. Często są one umieszczane przez producentów na odzieży czy butach, ale też można skorzystać z różnego rodzaju ozdobnych opasek, światełek czy innych odbijających światło gadżetów, których różnorodność dostępna jest na rynku. Najlepsze są oczywiście kamizelki odblaskowe, których noszenie policjanci rekomendują najbardziej.

Pamiętajmy jednak, że samo noszenie odblasków nie gwarantuje nam bezpieczeństwa, a dopiero połączenie kilku elementów jest gwarancją bezpiecznego poruszania się po drogach. Najważniejsza jest uwaga i skupienie w ruchu ulicznym. Piesi, zwłaszcza poruszający się wieczorem i w czasie opadów – czyli w warunkach znacznie pogarszających widoczność - muszą pamiętać o tym, żeby przechodząc przez jezdnię na drugą stronę ulicy, upewnić się czy mogą to zrobić bezpiecznie. Będąc na przejściu powinni kontrolować, czy kierujący zbliżający się do tego miejsca zdążą w porę zahamować. Oczywiście odpowiedzialność za zdarzenie gdy pieszy znajduje się na przejściu spoczywa głównie na kierowcy, ale pamiętajmy, że każdemu na drodze mogą zdarzyć się błędy, a za błąd kierowcy, pieszy „płaci” wyższą cenę, stąd też policyjne apele o ostrożność.

W okresie jesiennym zielonogórscy policjanci zaplanowali działania w trosce o bezpieczeństwo pieszych i szczególną uwagę zwrócą na wykroczenia popełniane przez kierujących pojazdami wobec pieszych, a w zwłaszcza nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu, ale także niebezpieczne manewry przed i na przejściach dla pieszych jak wyprzedzanie czy omijanie innych pojazdów.

Policjanci zwrócą także uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych jak chociażby przebieganie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej czy używanie telefonów komórkowych podczas przechodzenia po przejściu.