W ciągu minionych 5 dni zielonogórscy policjanci zatrzymali 5 kierujących pod wpływem alkoholu, 4 kierujących pod wpływem narkotyków i aż 7 kierujących z zakazami prowadzenia lub cofniętymi uprawnieniami. Wszyscy Ci kierujący popełnili przestępstwa.

Pomimo kilku tygodni zmniejszonego ruchu na drogach, zielonogórscy policjanci wciąż niemal codziennie zatrzymywali kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu lub odurzonych narkotykami. Teraz kiedy ruch jest większy, policjanci zatrzymują codziennie nawet kilku kierujących, którzy rażąco łamią przepisy prawa. W ciągu ostatnich 5 dni policjanci zielonogórskiej KMP oraz policjanci SPPP KWP w Gorzowie Wlkp. pełniący służbę na terenie naszego powiatu zatrzymali 5 osób kierujących w stanie nietrzeźwości, 4 kierujących pod wpływem narkotyków, 5 osób z sądowymi zakazami prowadzenia pojazdów i 2 kierujących z decyzjami o cofnięciu uprawnień do kierowania.

Od wielu lat piszemy o działaniach Policji zmierzających do ograniczenia liczby pijanych kierowców na polskich drogach. Wszyscy policjanci KMP w Zielonej Górze oraz pełniący służbę w naszym powiecie policjanci SPPP KWP w Gorzowie Wlkp. w czasie służb patrolowych kontrolują trzeźwość kierujących pojazdami. Niestety mimo wzmożonych kontroli i zaostrzenia kar wciąż niemal każdego dnia zatrzymywani są nietrzeźwi kierujący, a także coraz częściej kierujący pod wpływem narkotyków. Wciąż też znajdują się nieodpowiedzialni, którzy mimo zakazów i cofniętych uprawnień decydują się kierować pojazdami – popełniając w ten sposób przestępstwo.

Najbardziej niebezpieczne jest to, że zatrzymywani nietrzeźwi kierujący to często osoby, które mają w organizmie ponad 1,5 promila – taka ilość alkoholu znacznie ogranicza możliwości percepcyjne kierowcy i opóźnia jego reakcje na to co się dzieje na drodze. Ponad 2,8 promila miał zatrzymany w poniedziałkową noc w podzielonogórskiej Świdnicy 31-letni obywatel Ukrainy kierujący Oplem Vectra. Ponad 2 promile miał również zatrzymany o godzinie 10.00 w poniedziałek kierujący samochodem ciężarowym marki DAF 38-letni mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego. Również ponad 2 promile „wydmuchał” 18-latek kierujący Audi A4 zatrzymany w niedzielę w Klenicy przez dzielnicowych KP Sulechów.

W Izbie Wytrzeźwień natomiast zakończył jazdę 19-latek zatrzymany przez policjantów SPPP w sobotę na ul.Władysława IV w Zielonej Górze. Mężczyzna kierował motorowerem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie, zignorował policyjne sygnały do zatrzymania się i dodatkowo spowodował kolizję z samochodem osobowym.

Przypominamy:

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.

Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 6 miesięcy.

Złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów jest przestępstwem z art. 244 kk, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 5

Kierowanie samochodem pomimo decyzji o cofnięciu uprawnień również jest przestępstwem (art. 180a kk), za które kodeks karny przewiduje karę do 2 lat więzienia.