W co zainwestować oszczędności? Czy condohotel to dobry pomysł?

Inwestycje typu condo cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem. Coraz większa liczba osób decyduje się ulokować posiadany kapitał w nieruchomościach komercyjnych. Condohotele zyskały na popularności zaledwie kilka lat temu, wprowadzając na polski rynek nowoczesne standardy usług. Czy jest to opłacalna i pozbawiona ryzyka inwestycja? Podpowiadamy, na jakie realne zyski możemy liczyć jako właściciele condohotelu.

Hotele w systemie condo

Obiekty komercyjne tego typu znajdują się zazwyczaj w popularnych miejscowościach turystycznych i dużych miastach. Condohotele to budynki hotelowe, które kategoryzowane są w standardzie 3 lub 4-gwiazdkowym. Większość nieruchomości typu condo została wybudowana przez deweloperów. Poszczególne pokoje hotelowe są sprzedawane osobom fizycznym i przedsiębiorcom, które czerpią zyski z najmu krótkoterminowego. Warto wspomnieć, że właściciele takich nieruchomości nie muszą zajmować się ich obsługą czy poszukiwaniem najemców. Obowiązek ten spoczywa na tzw. operatorach.

Klienci condohoteli mają dostęp do licznych udogodnień takich, jak restauracja, room service, strefa SPA i wellness. Niektóre obiekty zostały wyposażone w sale bankietowe czy konferencyjne. Jeśli chodzi o pokoje w condohotelu, zazwyczaj posiadają niewielki aneks kuchenny oraz znacznie większą powierzchnię użytkową. Z perspektywy inwestora to doskonała alternatywa dla kupna apartamentu, który trzeba wynająć na własną rękę.

Czy opłaca się inwestować w condohotel?

Według szacunku analityków, właściciele lokalu w systemie condo mogą liczyć na zysk w wysokości 6-9% jego wartości. Najbardziej opłaca się kupić nieruchomość w wakacyjnym kurorcie, na przykład na Helu. Dużą popularnością cieszą się także apartamenty w Trójmieście, Świnoujściu czy Kołobrzegu. Spośród popularnych turystycznie miejscowości warto też wymienić Zakopane, Karpacz, Ustronie, Krynicę oraz Szklarską Porębę.

Inwestowanie w condohotel jest zdecydowanie bardziej opłacalne niż lokowanie kapitału w obligacje skarbowe. Stopa zwrotu z systemu condo przewyższa także oprocentowanie lokat bankowych. Za potencjalne zyski i straty odpowiada właściciel lokalu oraz firma zarządzająca obiektem, czyli operator hotelowy. Podobnie jak w przypadku pozostałych produktów inwestycyjnych, ulokowanie oszczędności w condohotelu wiąże się z pewnym ryzykiem. Źle zarządzany obiekt lub niekorzystna lokalizacja może pomniejszyć zyski z wynajmu.

Najmniej ryzykowne jest inwestowanie w obiekty znajdujące się w popularnych kurortach i atrakcyjnych miejscowościach turystycznych. Ogromny wpływ na dochodowość modelu condo ma nie tylko liczba turystów, ale też osób odwiedzających dane miejsce w celach biznesowych. Aby ograniczyć ryzyko bankructwa, możemy zainwestować w lokale położone w dużych aglomeracjach. Zanim zdecydujemy się na zakup nieruchomości w condohotelu, warto sprawdzić doświadczenie operatora. Pamiętajmy też, by prześledzić sytuację finansową dewelopera.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl