Krzem to pierwiastek, który jest często zapominany w procesach uzupełniania wielu składników mineralnych. Jego niedobory są dość powszechne w społeczeństwie, dlatego wiele osób może borykać się z przykrymi objawami jego braków. Okazuje się, że posiada wyjątkowe właściwości, które przyczyniają się do wzmocnienia całego organizmu, a także odpowiadają za piękną skórę, włosy i paznokcie. Dlaczego warto przyjmować krzem oraz jakie są przyczyny i objawy jego niedoboru? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Jakie są właściwości krzemu?
Krzem to jeden z podstawowych budulców kości. Jest odpowiedzialny za zagęszczenie struktury układu szkieletowego, a dodatkowo odpowiada za mineralizacje i wzrost kości. Zapobiega osteoporozie, a także jest polecany na piękną skórę, włosy i paznokcie. Krzem wzmacnia cebulki włosów, ogranicza ich wypadanie i przyśpiesza wzrost włosów. To również pierwiastek, który zmniejsza łamliwość paznokci i ich rozdwajanie się. Krzem jest szczególnie ważny w przypadku dbałości o skórę. Jego odpowiednia podaż zapobiega szybkiemu starzeniu się, a także łagodzi trądzik pospolity i różowaty. Co istotne, wspomaga leczenie podrażnień skóry i szybko regeneruje powstałe stany zapalne. O zastosowaniu krzemu możesz poczytać tutaj: https://www.witaminaiziolo.pl/pl/n/Leczenie-raka-jonami-krzemu-ANRY/36
Krzem to również składnik, który z powodzeniem może być stosowany w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów. Detoksykuje organizm, usuwając szkodliwe substancje. Jest również odpowiedzialny za budowę naczyń krwionośnych, uszczelnia je i zapobiega odkładaniu się blaszek miażdżycowych.
Jakie są przyczyny niedoborów krzemu?
Jedną z najważniejszych przyczyn niedoborów krzemu jest nieprawidłowa dieta. Pojawia się szereg objawów, które są dość łatwe do wychwycenia. Zapasy krzemu maleją wraz z wiekiem, dlatego największe zapotrzebowanie pojawia się u osób starszych. Wśród przyczyn niedoborów wyróżnia się małe spożycie warzyw i owoców, nadużywanie białego cukru i mąki. Dodatkowo na utratę krzemu są szczególnie narażone osoby żyjące w ciągłym stresie, zmęczone pracą fizyczną, a także przebywające na diecie niskokalorycznej lub obfitującej w żywność przetworzoną.
Objawy niedoborów krzemu
Niedobory krzemu są szczególnie zauważalne poprzez osłabienie szkieletu, deformację kości oraz spowolnienie wzrostu. Inne objawy niedoborów to kruchość i łamliwość paznokci, pogorszenie stanu skóry, zmarszczki i cellulit, a także wypadanie włosów i ich rozdwajanie się. Skóra dużo szybciej się starzeje, a procesy regeneracji są dużo wolniejsze. Co istotne, niedobory tego składnika prowadzą również do miażdżycy i problemów z kośćmi i stawami. Zbyt niski poziom kremu jest również zauważalny w naczyniach krwionośnych. Pękają, a ich przepuszczalność robi się większa. To wszystko powoduje spadek odporności i większą podatność na infekcje. Skóra obfituje w pajączki i siniaki. Dodatkowo u kobiet mogą pojawić się obfite i bolesne miesiączki.
W takiej sytuacji koniecznie należy zadbać o odpowiednią podaż tego składnika w postaci suplementu oraz zwiększyć jego udział w diecie. Świetnym rozwiązaniem jest suplementowanie krzemu organicznego, a także włączenie do diety produktów bogatych w ten pierwiastek. Sklep oferujący ten produkt znajdziesz na https://www.witaminaiziolo.pl/naturalne-witaminy-i-mineraly. To skrzyp polny, pokrzywa, perz, algi, kozieradka, płatki owsiane, chleb razowy i otręby i czosnek. Można również pić wodę mineralną bogatą w krzem. Pierwiastek ten znajdziemy także w rodzynkach i daktylach, a także warzywach korzeniowych jak burak, marchewka i rzodkiewkach oraz warzywach strączkowych np. w kukurydzy, fasoli zwykłej i fasoli szparagowej.