Gamofobia, czyli lęk przed małżeństwem. Jak sobie z nim radzić?

Istnieją różne rodzaje leków – od arachnofobii, czyli lęk przed pająkami, czy filofobii, czyli lęk przed zakochaniem się. Są to fobie, o których mamy świadomość, że istnieją. Jednak czy słyszeliście kiedykolwiek o lęku przed małżeństwem, czyli gamofobi? Co to? zapytacie. Jest to nic innego jak paniczny, wręcz paraliżujący, lęk przed ślubem, który może doprowadzić nawet do całkowitego unikania bliskich relacji. Nawet w momencie, gdy osoba z tym lękiem odczuwa potrzebę związku romantycznego i doskwiera mu samotność. Czym tak dokładnie jest gamofobia? Kogo dotyka? Skąd się bierze i jak sobie z nią radzić? Wszystkie te zagadnienia wyjaśniamy poniżej, więc jeśli jesteście ciekawi – czytajcie dalej.

Czym jest gamofobia?

Tak jak każda inna fobia, tak i gamofobia, zaliczana jest do grupy zaburzeń lękowych, które objawiają się paraliżującym lękiem przed danym bodźcem. Ten, który wywołuje paniczny lęk przed małżeństwem nazywany jest gamofobią. Termin ten wywodzi się od greckich słów gámos, czyli małżeństwo, oraz phóbos, czyli strach. Gamofobia jest więc niczym innym, jak lękiem przed wstąpieniem w związek małżeński. Jednak nie są to drobne i typowe obawy przed ślubem, tutaj objawy są o wiele bardziej dotkliwe. Gamofobia to ogromny lęk, który może wręcz paraliżować i sprawia, że osoba nią dotknięta unika bliskich relacji międzyludzkich.

StrefaMyśli.pl to miejsce, w którym znajdziesz porady i ciekawostki na temat psychologii, ale również otrzymasz profesjonalną pomoc psychologiczną.

Przyczyny gamofobii

Tak jak w przypadku innych fobii, tak i w przypadku gamofobii ciężko jest stwierdzić przyczyny jej występowania. Jednak zauważono, że lęk przed małżeństwem często idzie w parze z innymi zaburzeniami, takimi jak filofobią i fobią społeczną. Istnieje możliwość, że rozwija się w przebiegu depresji czy schizofrenii. Mimo złożoności przyczyn gamofobii, na możliwe przyczyny wskazuje się:

  • brak wiary w powodzenie związku, a co za tym idzie małżeństwa, najczęściej oparty o obserwację innych par,
  • złe doświadczenie z wcześniejszymi partnerami, niechęć do głębokiego zaangażowania się w związek, obawa przed problemami w związku,
  • lęk przed odrzuceniem i porzuceniem, który jest konsekwencją przykrych przeżyć z dzieciństwa,
  • niedojrzałość emocjonalna – trudność w podejmowaniu decyzji, lęk przed odpowiedzialnością, zobowiązaniami, utratą własnej niezależności,
  • wątpliwości co do wyboru partnera,
  • zbyt silne pragnienie własnego szczęścia,
  • lęk przed zdradą i skrzywdzeniem,

Problemy w związku to nic nienormalnego i mogą przytrafić się każdemu z nas. Jednak warto je analizować i wspólnie naprawiać.

Leczenie gamofobii

Osoby, które podejrzewają u siebie lęk przed małżeństwem, mogą podjąć leczenie tego zaburzenia lękowego. Jednak to jak będzie wyglądało nasze leczenie, jest ściśle uzależnione od przyczyn lęku. Dlatego, aby prawidłowo je zidentyfikować, warto zaczerpnąć pomocy u psychologa, który ustali źródło problemu i zaproponuje odpowiednią terapię. W przypadku ogólnego lęku przed ślubem stosowana jest terapia behawioralno-poznawcza, dzięki której modyfikuje się nieprzystosowane zachowania pacjenta i zmienia się sposób myślenia o sytuacjach budzących obawę. Problemy emocjonalne i traumatyczne przeżycia leczy się metodami terapii psychodynamicznej. Zaburzenia psychiczne zaś, które znajdują się u podłoża gamofobii, należy leczyć farmakologiczne.