Zima w pełni, prognozy pogody mówią o zbliżających się silnych mrozach. Czas ten jest wyzwaniem dla nas wszystkich. Zarówno dla kierowców, bo muszą zadbać o stan pojazdów, dostosować styl jazdy i prędkość do panujących warunków jak i dla mieszkańców, bo będą musieli odpowiednio się ubrać i zwiększyć nakłady na ogrzanie mieszkań. Ale największym wyzwaniem dla tych, którzy nie mają odpowiedniego schronienia czyli osób bezdomnych. Dlatego też zielonogórscy policjanci regularnie od kilku już tygodni sprawdzają miejsca, w których przebywają bezdomni, aby upewnić się, że warunki w jakich mieszkają nie zagrażają ich życiu.
Zielonogórscy policjanci już od kilku tygodni, zwłaszcza wtedy gdy na dworze robi się naprawdę zimno, monitorują miejsca gdzie mogą przebywać osoby potrzebujące. Sprawdzają pustostany, ogródki działkowe i wszystkie te miejsca o których wiedzą, że mogą tam przebywać bezdomni. Wszystkie patrole w codziennej służbie mają wyznaczone zadania związane z monitorowaniem miejsc przebywania osób bezdomnych.
Policjanci jak co roku proszą też mieszkańców o czujność i uwagę oraz informowanie o osobach potrzebujących schronienia. Mundurowi będą sprawdzać wszystkie sygnały od mieszkańców o osobach potrzebujących pomocy lub policyjnej interwencji. Pamiętajmy, że co roku dochodzi też do sytuacji, gdy osoby nietrzeźwe nie są w stanie dojść do domu i zasypiają na ulicy, dlatego tak ważne jest aby mieszkańcy miasta i powiatu, jeśli sami nie mogą pomóc takim osobom, informowali o podobnych sytuacjach odpowiednie służby Policję – telefon 112 czy Straż Miejską dzwoniąc pod numer (68) 320 08 99.
W ubiegłym latach większość skutecznych interwencji była możliwa dzięki sygnałom od zielonogórzan, którzy bardzo szybko reagowali widząc bezdomnych, nietrzeźwych potrzebujących pomocy czy też inne osoby w potrzebie.
Pamiętajmy, że niskie temperatury utrzymujące się zwłaszcza w nocy, mogą zagrażać osobom, które nie mają odpowiedniego schronienia, dlatego prosimy wszystkich o czujność i zainteresowanie się osobami, które ze względu na stan zdrowia, nietrzeźwości czy też wiek nie są w stanie same o siebie zadbać. Informacje o miejscach przebywania osób bezdomnych – jeżeli sytuacja nie wymaga pilnej interwencji – można również przekazać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.