Ochrona przeciwpożarowa to podstawa zasad BHP. Każdy budynek, w szczególności ten publiczny lub związany z zakładami pracy, powinien być wyposażony w profesjonalny sprzęt przeciwpożarowy, który będzie zapobiegał katastrofom i minimalizował ryzyko pożaru. Co należy do wyposażenia ochrony przeciwpożarowej i dlaczego sklep PPOŻ jest najlepszy miejscem, żeby się tego dowiedzieć?
Jaki sprzęt przeciwpożarowy potrzebny jest w budynkach?
Podstawą zapewnienia bezpiecznych warunków pracy czy ogólnego przebywania w budynkach jest przestrzeganie zasad ochrony przeciwpożarowej. Z tego powodu każdy obywatel musi być zapoznany z podstawowymi zasadami BHP – w przypadku zakładów pracy służą do tego odpowiednie szkolenia. Sama wiedza to jednak nie wszystko. Każdy budynek powinien być wyposażony w sprzęt przeciwpożarowy. Zalicza się do niego:
- gaśnice;
- apteczki;
- szafki (ochronne i na gaśnice).
W skład sprzętu wchodzą także hydranty i węże pożarnicze. Ich dostępność na miejscu ułatwia pracę strażakom w przypadku pożaru. Istotnymi elementami są również koc gaśniczy czy wytwornica piany.
Zabezpieczenia i systemy przeciwpożarowe – co warto wybrać?
O niektóre zabezpieczenia przeciwpożarowe należy zadbać jeszcze na etapie budowy budynków. Dotyczy to w głównej mierze tych wielorodzinnych lub biurowych. W tym kontekście niezbędne jest umieszczenie drzwi przeciwpożarowych, które zablokują możliwość rozprzestrzeniania się pożaru. Do pozostałych elementów zabezpieczenia należą:
- klapy przeciwpożarowe;
- okna oddymiające;
- bramy przeciwpożarowe;
- przepusty instalacyjne, które chronią rury i kable w środku ścian;
- świetliki i wyłazy dachowe (o podstawie prostej dla dachów skośnych i skośnej dla płaskich);
- materiały ogniochronne, takie jak farby, lakiery czy impregnaty.
Warto również wybrać materiały montażowe o właściwościach przeciwpożarowych. Zalicza się do nich pianki, płyty, masy, a nawet sznury ogniochronne.
Pełna ochrona przed ogniem nie byłaby możliwa bez zastosowania systemów przeciwpożarowych, czyli zespołu różnych elementów, które składają się na ostrzeganie przed zagrożeniem i zabezpieczenie przed jego rozprzestrzenianiem. Co warto wybrać w tym przypadku?
- system oddymiania oraz przewietrzania;
- osprzęt instalacyjny;
- systemy zamknięć ogniowych;
- system alarmowania, czyli sygnalizacji pożaru;
- siłowniki elektryczne.
To wszystko składa się na skuteczną ochronę przeciwpożarową, która powinna być elementem wielu budynków, w szczególności tych w przestrzeni publicznej. Zminimalizuje to ryzyko utraty zdrowia lub życia w przypadku wystąpienia zagrożenia.