Oszacuj swoje moce przyłączenioweMoce przyłączeniowe powinny być określane zaraz na samym początku budowy. To właśnie dzięki ustaleniu tych wartości możemy oszacować, w jaki sposób nasz dom lub mieszkanie będzie zasilany, jakie sprzęty będą wykorzystywane oraz jak wygląda sprawa oszczędzania energii elektrycznej lub obniżenia rachunków za dostarczenie prądu. Jakie jeszcze elementy warto wziąć pod uwagę, szacują moc przyłączeniową w swoim domu, mieszkaniu lub budynku mieszkalnym? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Czym są moce przyłączeniowe?

Dostępne moce przyłączeniowe mówią o tym, jak będzie wyglądało przyłączenie źródeł energii elektrycznej do danego budynku. Można mówić tutaj o mieszkaniu, domu lub bloku. Niezależnie od tego, o jakim budynku mówimy, moc przyłączeniowa to moc maksymalna, jaką będą wykorzystywać wszystkie urządzenia podłączone do sieci, które będą znajdowały się w tym konkretnym budynku.

Jakie urządzenia będą podłączone do Twojej sieci elektroenergetycznej?

Zanim zdecydujesz, jaka moc przyłączeniowa Cię interesuje, najpierw zastanów się, jakie urządzenia będą podłączone do Twojej sieci. W zależności od tego, na jaki typ ogrzewania lub piekarnika się zdecydujesz, różnica mocy przyłączeniowej może wynosić nawet 10W. Podobny wpływ ma zainstalowanie na przykład bojlera lub kuchenki elektrycznej.

Każde z tych urządzeń nie tylko wpływa na moce przyłączeniowe, ale również ma bezpośredni wpływ na decyzję dotyczącą ilości faz, jakie będą obsługiwane w danym budynku. Dlatego warto dokładnie zastanowić się, jakie elementy będą podłączone do sieci.

Jaki jest skład sieci, jaką planujesz w swoim domu lub mieszkaniu?

Gdy już zdecydujesz, jaki jest skład sieci, jaki planujesz w swoim mieszkaniu, bloku lub domu, podejmij decyzję o mocy przyłączeniowej. Jeśli nie masz pewności, w jaki sposób najlepiej dopasować moc swojej sieci, nie martw się. Ostateczną decyzję dotyczącą mocy przyłączeniowej podejmuje zawsze dostawca sieci elektroenergetycznej. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z przedstawicielami na temat planowanych przez Ciebie urządzeń, które będą podłączone do sieci. W ten sposób mogą oni zaproponować Ci najlepsze rozwiązanie, adekwatne do twoich potrzeb i oczekiwań.

Pamiętaj, żeby oszacować większą energię elektryczną

Jeśli w momencie urządzania domu lub mieszkania nie planujesz elektrycznej kuchenki lub piekarnika, nie zapomnij oszacować większego zapotrzebowania energetycznego. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej Ci będzie wymienić sprzęty bez obaw, że odbije się to negatywnie na ich stanie technicznym.