Zawilec do ogrodu – co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Zawilec to delikatna, a jednocześnie dekoracyjna roślina, która znakomicie prezentuje się w ogrodach, a w szczególności w ogródkach skalnych. W naturalnych warunkach zawilce rosną na całym świecie, zazwyczaj w chłodniejszych regionach. O czym powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się zamówić cebule zawilców?

Zawilec – najważniejsze informacje o roślinie

Zawilec (znany także pod nazwą anemon) to dekoracyjna roślina, którą zaliczamy do rodziny jaskrowatych. Jego bliskimi krewnymi są między innymi jaskier, miłek, powojnik, a także czarnuszka. Zawilce w naturalnych warunkach rosną w klimacie umiarkowanym i chłodnym. Zawilec może mieć postać rośliny zielnej, pnącza lub byliny. Łodyga zawilca może osiągnąć do 60 centymetrów wysokości. Roślina może posiadać ogonkowe liście - pojedyncze lub złożone. Rośliny te są uprawiane dla drobnych, licznych, delikatnych kwiatów. Najczęściej przybierają one barwę białą, choć spotkamy także zawilce niebieskie, różowe, fioletowe, żółte i czerwone. Jeżeli chodzi o termin kwitnienia, jest tu bardzo duże zróżnicowanie. Spotkamy zarówno gatunki zawilców kwitnące wczesną wiosną, jak i jesienią. Zawilce prezentują się najlepiej, gdy sadzi się je w większych grupach. Dobrze czują się także w towarzystwie takich roślin jak żurawka, funkia, aster krzaczasty. Rośliny te można posadzić pod drzewami i krzewami, a także w okolicy oczek wodnych. Delikatne kwiatostany zawilców symbolizują ulotność i kruchość, często także utraconą miłość. Zawilce znalazły zastosowanie w lecznictwie ludowym – wyrabiano z nich maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwreumatycznym.

Jak wygląda uprawa zawilców?

Warunki uprawy zawilców są uzależnione od tego jaką odmianę tych roślin kupimy. W sprzedaży dostępne są zawilce kwitnące wiosną i jesienią. Jeżeli bardzo lubimy te rośliny, możemy kupić kilka odmian kwitnących w różnych terminach.

Część odmian zawilców można posadzić na stanowiskach częściowo zacienionych i chłodniejszych, są i takie, które potrzebują miejsc słonecznych i ciepłych.

Zawilce kwitnące jesienią są bardziej dorodne i wyższe od zawilców kwitnących wiosną. Ogrodnicy bardzo je cenią między innymi za długi okres kwitnienia.

Cebule zawilców kwitnących wiosną sadzi się zazwyczaj we wrześniu, natomiast odmiany zakwitające jesienią sadzone są wiosną, a nawet wczesnym latem. Rośliny te potrzebują podłoża zasobnego w składniki odżywcze, przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego. Nie mają one większych wymagań co do pH gleby.

Sadząc zawilce nie oczekujmy, że rośliny natychmiast zaczną bujnie kwitnąć. Zazwyczaj potrzebują one sporo czasu, żeby przyzwyczaić się do nowego środowiska. Część odmian zaczyna się mocniej rozrastać dopiero po 2 latach od posadzenia. Warto więc uzbroić się w cierpliwość.

Zawilce kłączowe rozmnaża się przez podział kłącza. Natomiast zawilce bulwiaste – przez podział bulw.

Zawilec – jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje ta roślina?

Zawilce to rośliny, które nie mają większych wymagań. Należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu (zwłaszcza w okresie suszy), a także okazjonalnym nawożeniu (najlepiej przy użyciu nawozów organicznych).

Cebule zawilców – czym się kierować przy zakupie?

Zawilce to popularne rośliny ogrodowe, dlatego ich cebule można kupić w wielu sklepach ogrodniczych. Najlepiej jest wybierać cebule duże, jędrne, wolne od uszkodzeń i przebarwień. Kupując przez internet wybierajmy tylko cebule z oferty renomowanych producentów, gdyż tylko oni gwarantują najwyższą jakość, a także możliwość złożenia reklamacji.