Z inicjatywy naczelników Wydziału Ruchu Drogowego zielonogórskiej komendy, wczoraj odbyło się spotkanie w siedzibie Biura Ochrony Wizyjnej Urzędu Miasta Zielona Góra. W spotkaniu uczestniczyła także Zastępca Komendanta Straży Miejskiej. Tematem spotkania było nawiązanie ścisłej współpracy w prewencyjnych działaniach chroniących bezpieczeństwo pieszych w naszym mieście.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego aspirant sztabowy Andrzej Gramatyka oraz Zastępca Naczelnika nadkomisarz Katarzyna Świerkowska-Teska uczestniczyli wczoraj w spotkaniu z kierownikiem Biura Ochrony Wizyjnej Urzędu Miasta Zielona Góra panem Krzysztofem Rutkowskim oraz Zastępcą Komendanta Straży Miejskiej panią Agnieszką Pawłow. Spotkanie odbyło się z inicjatywy zielonogórskich policjantów i dotyczyło wspólnych działań prewencyjnych i profilaktycznych aby podnieść poziom bezpieczeństwa pieszych w naszym mieście.

W 2023 roku na terenie powiatu zielonogórskiego doszło do 77 wypadków drogowych, z czego 41% stanowią wypadki z udziałem osób pieszych. Najczęściej do zdarzeń drogowych dochodziło w największej aglomeracji miejskiej, a więc w mieście Zielona Góra. Kierujący pojazdami są najczęściej sprawcami zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, a do przeszło 50% wypadków dochodzi na wyznaczonych i prawidłowo oznakowanych przejściach dla pieszych. Relacja kierujący – pieszy pozostaje pod szczególnym nadzorem policjantów ruchu drogowego, ponieważ piesi jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w kontakcie z pojazdem ponoszą ciężkie obrażenia ciała, a nawet śmierć.

Zielonogórscy policjanci zwrócili się z prośbą o szczególne zwrócenie uwagi na wykroczenia kierujących wobec pieszych. Ujawnianie wykroczeń przez operatorów Monitoringu Miejskiego w Zielonej Górze będzie bardzo pomocnym narzędziem do zwalczania nieprawidłowych zachowań na drodze powodujących zagrożenie dla pieszych. Kierownik Biura Ochrony Wizyjnej Urzędu Miasta Zielona Góra pan Krzysztof Rutkowski zapewnił, że operatorzy miejskiego monitoringu zostaną poinformowani o wspólnych działaniach z Policją i będą zwracać szczególną uwagę na wykroczenia kierujących wobec pieszych. Nagrania dokumentujące te wykroczenia będą przekazywanie zielonogórskim policjantom z uwzględnieniem daty, godziny i miejsca popełnionego czynu oraz z numerami rejestracyjnymi pojazdów. Właściciele pojazdów będą wzywani do zielonogórskiej komendy, a po ustaleniu osoby kierującej pojazdem w czasie popełnienia wykroczenia sprawca odpowie za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym.

Uczestnicy spotkania doszli do wspólnego wniosku, że konsekwentne działania prewencyjne doprowadzą do zmniejszenia liczby takich zdarzeń, a rezultacie uratują zdrowie, a nawet życie niejednemu uczestnikowi ruchu drogowego.

Podczas spotkania poruszone zostały także sprawy innych wykroczeń drogowych – zwłaszcza parkowań w miejscach niedozwolonych w centrum miasta oraz wjeżdżania na zielonogórski deptak przez nieuprawnione pojazdy. W ujawnianiu tych wykroczeń i rozliczaniu winnych z zielonogórskimi policjantami będą ściśle współpracować zarówno operatorzy miejskiego monitoringu jak też funkcjonariusze Straży Miejskiej Urzędu Miasta Zielona Góra.

WYKROCZENIA KIERUJĄCYCH WOBEC PIESZYCH:

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście (art. 86b§1 pkt. 1 ustawy Kodeks wykroczeń),

- nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża (art. 86b§1 pkt. 1 ustawy Kodeks wykroczeń),

- wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem (art. 86b§1 pkt. 3 ustawy Kodeks wykroczeń),

- omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym (art. 86b§1 pkt. 4 ustawy Kodeks wykroczeń).