W Zielonej Górze zagości nowa usługa, która ma na celu wsparcie seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. Dzięki inicjatywie Centrum Usług Opiekuńczych, mieszkańcy będą mogli skorzystać z pomocy „złotej rączki”, która zajmie się drobnymi naprawami w ich domach.
W obliczu starzejącego się społeczeństwa, problem samotności i bezradności osób starszych staje się coraz bardziej widoczny. W odpowiedzi na te wyzwania, Centrum Usług Opiekuńczych w Zielonej Górze planuje przekształcenie swoich usług, wprowadzając program „złotej rączki”. Jak podkreśla Elżbieta Miernik-Krukurka, dyrektorka CUO, dla wielu seniorów proste czynności, takie jak wymiana żarówki czy naprawa kranu, mogą być nie lada wyzwaniem. „Dla młodych, zdrowych osób wkręcenie żarówki to błahostka, prosta czynność, nad którą nikt się nawet nie zastanawia” – mówi Miernik-Krukurka.
Praktyczna pomoc dla mieszkańców Zielonej Góry
Usługa „złotej rączki” ma na celu ułatwienie życia osobom starszym i z niepełnosprawnościami. W ramach tej inicjatywy, wykwalifikowany konserwator będzie dostępny do pomocy w drobnych pracach remontowych i naprawczych. Do jego zadań będzie należało m.in. regulowanie okien, wymiana zamków czy naprawa kranów. Ważne jest jednak, aby mieszkańcy pamiętali, że nie będzie to usługa do przeprowadzania gruntownych remontów, takich jak malowanie czy układanie płytek.
Wszystko to ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa seniorów, dlatego każdy z zatrudnionych fachowców będzie musiał przejść odpowiednie weryfikacje. „Zależy nam, aby seniorzy byli bezpieczni, dlatego musi być to zaufany i sprawdzony fachowiec” – dodaje dyrektorka CUO. Warto zaznaczyć, że regulamin korzystania z tej usługi ma być opracowany do końca roku, co pozwoli na jasne określenie zasad oraz ewentualnych limitów usług dla jednego gospodarstwa domowego.
Wsparcie finansowe z Unii Europejskiej
Inicjatywa „złotej rączki” jest częścią szerszego projektu, który ma na celu utworzenie Centrum Usług Społecznych w Zielonej Górze. Program ten jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 6.13 Usługi społeczne i zdrowotne. Dzięki temu wsparciu, mieszkańcy Zielonej Góry mogą liczyć na pomoc, która jest dostosowana do ich potrzeb. W popołudniowym klubie seniora już teraz można usłyszeć pozytywne opinie na temat tej inicjatywy, a wielu seniorów z niecierpliwością czeka na jej uruchomienie.
Wprowadzenie takiej usługi to krok w stronę budowania bardziej przyjaznego i wspierającego środowiska dla osób starszych. Jakie inne inicjatywy mogłyby jeszcze poprawić jakość życia seniorów w Zielonej Górze? To pytanie, które warto zadać, aby wspólnie dążyć do lepszej przyszłości dla wszystkich mieszkańców.
Na podstawie: Urząd Miasta