27 października 2018 o godz. 16:00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych przyrodą na spotkanie "Zanim zginą maki i kąkole... czyli o znaczeniu chwastów w ekosystemach" zaplanowane w Centrum Nauki Keplera-Centrum Przyrodnicze, które inauguruje cykl zatytułowany Spotkania Przyrodników.
Centrum Przyrodnicze przygotowało zagadnienia istotne z punktu widzenia poznawczego, wpisujące się we współczesną problematykę nauk przyrodniczych. Na początek przedstawiany będzie problem znikania z naszego krajobrazu gatunków roślin zagrożonych wyginięciem zaliczanych do chwastów, które od dawna były zwalczane ze względu na swoją konkurencyjność w stosunku do roślin uprawnych. Aktualnie do zagrożonych należy około 100 gatunków chwastów, które pełnią ważną funkcję w środowisku naturalnym, a ponadto cieszą nas bogactwem form i barw. Czy faktycznie w przyszłości, spacerując łąkami i polami, możemy nie spotkać maków, chabrów i innych gatunków, nieodłącznie związanych z naszym krajobrazem?
Autorką prelekcji jest dr hab. Halina Ratyńska - profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
w Bydgoszczy, która jest Lubuszanką. Obecnie pełni funkcję kierownika Zakładu Botaniki Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu K. Wielkiego w Bydgoszczy. Była pracownikiem Wydziału Nauk Biologicznych UZ. Do dzisiaj wiele wiąże ją z winnym grodem. Naukowe zainteresowania autorki obejmują szeroko pojętą geobotanikę: florę, zbiorowiska roślinne i ekologię krajobrazu. Uzupełnieniem prelekcji jest wystawa zdjęć autorstwa Pani Haliny Ratyńskiej i obrazów Katarzyny Żok, zatytułowana „Kwiaty z łąk i pól”.
Wstęp wolny.