Studnie wodomierzowe oferowane pod adresem http://www.eko-intech.pl/studnie-wodomierzowe to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla budynków bez podpiwniczenia oraz obiektów zlokalizowanych powyżej 15 metrów od linii rozgraniczającej nieruchomość od ulicy. Studnie wodomierzowe zabezpieczają licznik wody przed uszkodzeniami wynikającymi z zalania lub zamarznięcia. Najczęściej są one stosowane w przypadku niepodpiwniczonych domów jednorodzinnych, ale znajdują zastosowanie także przy realizacji innych inwestycji. Studzienka wodomierzowa bardzo dobrze sprawdzi się na działce za miastem, z której korzystamy przede wszystkim latem, w związku z czym dom nie jest ogrzewany zimą. Studzienki wodomierzowe znajdują zastosowanie przy realizacji inwestycji przemysłowych – doskonale sprawdzają się w przypadku hal magazynowych oraz produkcyjnych, w obrębie których nie sposób wydzielić oddzielnego pomieszczenia na wodomierz. Studnia wodomierzowa może być także użytkowana na działce rekreacyjnej typu ROD, choć najczęściej – ze względu na zakręcanie wody w całej instalacji obejmującej działki tego typu – nie jest ona wymagana.

Instalacja studni wodomierzowych

W dzisiejszym artykule przedstawiamy zasadę działania dobrze osadzonej studzienki wodomierzowej i sprawdzamy, czy instalacja takiej studni to zadanie, z którym poradzić może sobie każdy. Jeśli zastanawiasz się, czy studnia wodomierzowa to rozwiązanie dla ciebie, koniecznie sprawdź, co mają do zaoferowania producenci.

Wodomierz – specjalne warunki instalacji

Wodomierz do prawidłowego działania wymaga określonych warunków. Musi się znajdować w pomieszczeniu, w którym niezależnie od pory roku panuje dodatnia temperatura – tu wyjątek często stanowią wodomierze na działkach rekreacyjnych typu ROD, gdzie woda na okres zimowy zakręcana jest na zaworze głównym, co uniemożliwia jej zamarzanie w instalacji. Dodatkowo wodomierz powinien być zabezpieczony przed zalaniem wodą oraz fekaliami. Takie warunki – zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami – powinno spełniać pomieszczenie w piwnicy lub na parterze budynku, a w ostateczności ogrzewany garaż w domu jednorodzinnym. W praktyce okazuje się, że coraz większa liczba nowo wznoszonych domów jednorodzinnych pozbawiona jest podpiwniczenia, dlatego możliwości instalacji wodomierza są bardzo ograniczone – pozostaje parter budynku lub ogrzewany garaż. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż pomieszczenie przeznaczone na instalację wodomierza powinno być zamknięte i zabezpieczone przed osobami niepożądanymi, instalacja zegara wodnego w budynku może się okazać praktycznie niemożliwa. Właśnie w takiej sytuacji wodomierz można zainstalować w tzw. studni wodomierzowej.

Studnia wodomierzowa to zbiornik wykonany z wysokogatunkowego tworzywa sztucznego, którego zadaniem jest zabezpieczenie wodomierza przed niskimi temperaturami oraz zalaniem. Studzienki wodomierzowe instaluje się na działce poprzez ich wkopanie w ziemię. Dobrze osadzona studzienka zapewnia zachowanie dodatniej temperatury wewnątrz, a jednocześnie szczelność pomieszczenia oraz ochronę licznika wody przed przenikającą w głąb gruntu wodą opadową oraz wodami gruntowymi. Z tego też powodu studnie wodomierzowe mogą być instalowane na działkach każdego typu, niezależnie od panujących tam warunków gruntowych oraz wodny. Studnia wodomierzowa jest bezpiecznym rozwiązaniem również na terenie podmokłym.

Studnie wodomierzowe – wkopię sam

Wydawać by się mogło, że prawidłowe osadzenie studni wodomierzowej to żadna filozofia. Wystarczy wykopać dół w ziemi i zasypać po umieszczeniu w nim studni. W praktyce, żeby studzienka wodomierzowa działała jak termos i spełniała swoją rolę musi być odpowiednio osadzona w ziemi i zabezpieczona. Dlatego też po zamknięciu włazu rewizyjnego powinno się go obsypać obsypką betonową. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasza studnia wodomierzowa została prawidłowo zainstalowana i będzie działać niezawodnie przez długi czas, powinniśmy zlecić jej instalację specjaliście.