Sztuczna trawa to rozwiązanie niesamowicie estetyczne, ale przede wszystkim wygodne. Sprawdzi się w wielu miejscach, nie tylko w domu, ale również w biurze, ogrodzie, czy nawet przedszkolu. Miękka nawierzchnie nie wymaga wielkich zabiegów pielęgnacyjnych, a ułożony trawnik z rolki może służyć wiele lat. Zanim zdecydujesz się na zakup syntetycznej trawy, dowiedz się, jakie rodzaje masz do wyboru, a także jakie jest zastosowanie trawy z rolki.

Sztuczna trawa - rodzaje i zastosowanie sztucznego trawnika

Rodzaje sztucznej trawy - co mamy do wyboru?

Sztuczna trawa to nic innego jak syntetyczna nawierzchnia, która składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest mocny podkład wykonany z elastycznego materiału, który jest perforowany, by zapewnić mu przepuszczalność wilgoci. Drugim elementem są tkane włókna, które mocowane są do podłoża. Całość dodatkowo jest zabezpieczona lateksem.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje sztucznej trawy z rolki. Poszczególne modele różnią się od siebie typem zastosowanego włókna. Wyróżnić możemy:

  • włókna monofilowe - splot pojedynczych pasemek, spośród których każdy ma od kilku do nawet kilkunastu włókien
  • włókna fibrylowane - trawa ma postać ponacinanej i skręconej taśmy o szerokości do kilku centymetrów.

Same włókna używane do produkcji trawnika z rolki powstają najczęściej z polipropylenu oraz polietylenu. Na rynku spotkamy także trawy z rolki, w których zastosowane są oba typy włókna.

Zalety sztucznej trawy - dlaczego warto pomyśleć o jej zakupie?

Sztuczna trawa z rolki to przede wszystkim walory estetyczne. Idealnie odwzorowuje kolor i wygląd naturalnej trawy, ale w odróżnieniu od niej utrzymuje swój wygląd przez cały rok. Świetnie sprawdzi się w wielu aranżacjach, niezależnie, czy użyjemy jej na zewnątrz, czy też wewnątrz budynku. Dobrze komponuje się zarówno z zielonymi elementami ogrodu, jak i meblami stanowiącymi wyposażenie biura.

Układanie sztucznej trawy nie sprawi większych trudności nawet osobie, która wcześniej nie miała z nią styczności. Położenie kilku metrów powinno zająć kilka godzin, a do wykonania prac potrzebować będziemy jedynie nóż do tapet i specjalny klej. Również pielęgnacja sztucznej trawy nie stanowi wielkiego wyzwania - nie trzeba jej podlewać, ani kosić. Jedyne, co należy robić to czyszczenie i sprzątanie jej powierzchni.

Syntetyczna trawa z rolki jest wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne i zmieniające się warunki pogodowe. Nie jest narażona na opady deszczu, ani ostre słońce - nawet w takich warunkach nie traci swojego koloru i blasku. Bez względu na porę roku utrzymuje elastyczność i miękki charakter.

Zastosowanie sztucznej trawy z rolki - gdzie ją użyć?

Trawnik z rolki jest niesamowicie uniwersalny i można go stosować w zależności od swoich potrzeb. Najczęściej stosowany jest jako zamiennik naturalnej trawy w ogrodzie lub otoczeniu domu. Kolor i wygląd są łudząco podobne, natomiast sztucznej trawy z rolki nie trzeba nawozić, podlewać, ani kosić - jej utrzymanie wymaga dużo mniej pracy.

zalety i zastosowanie sztucznej trawy z rolki

Sztuczna trawa z rolki chętnie wykorzystywana jest na obiektach sportowych, gdzie służy jako podłoże np. boisk piłkarskich. Jak wskazują nam eksperci zajmujący się na co dzień układaniem trawy z rolki w Warszawie - każdego roku powstaje w Polsce około 25 boisk pełnowymiarowych z użyciem sztucznej trawy.

Wielu właścicieli mieszkań i domów decyduje się na umieszczenie trawy z rolki na balkonie, czy też tarasie. Jej założenie jest bardzo proste, a do tego świetnie prezentuje się w każdej aranżacji domu. Idealnie uzupełni znajdujące się na balkonie kwiaty, a na tarasie stworzy idealne miejsce do zabawy dla naszych dzieci.