Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego prowadzili dzisiaj na ul. Sulechowskiej działania „Trzeźwy Kierowca”. Jeden z kierujących widząc zbliżającą się kontrolę stanu trzeźwości zawrócił, próbując jej uniknąć. Mężczyzna został zatrzymany – badanie wykazało, że spożywał alkohol.

Działania „Trzeźwy Kierowca” już na stałe wpisały się w kalendarz akcji prowadzonych regularnie przez zielonogórską „drogówkę. Prowadzone już od kilku lat na zielonogórskich drogach spotykają się z coraz większą aprobatą społeczną, ponieważ dają wymierne efekty – powodują eliminowanie z dróg kierujących po alkoholu, a także to, że coraz mniej takich osób decyduje się wsiąść za kierownicę. Mieszkańcy Zielonej Góry i powiatu zielonogórskiego mają świadomość tych kontroli i wiedzą, że policjanci także w ten sposób dbają o ich bezpieczeństwo.

Efektem tych długofalowych działań jest m.in. to, że policjanci zatrzymują coraz mniej kierujących, którzy decydują się wsiąść za kółko po alkoholu oraz że ta forma prewencji jest skuteczna i przyczyniła się do zwiększenia świadomości społecznej.

Niestety zdarzają się jeszcze dni, kiedy to kierujący bagatelizują ryzyko i wsiadają za kierownicę po alkoholu lub następnego dnia po alkoholowej imprezie. Niektórzy kierujący widząc zbliżającą się kontrolę stanu trzeźwości próbują ją ominąć lub wręcz uciec. Takie zdarzenie miało miejsce dzisiaj ok. godz. 7.30. Kierujący VW Transporterem młody mężczyzna na widok policjantów zawrócił i próbował odjechać. Nie uszło to uwadze funkcjonariuszy, którzy natychmiast pojechali za kierującym. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna ma w organizmie prawie pół promila alkoholu. Wraz z nim jechał trzeźwy pasażer, który po kontroli odjechał samochodem. Kierujący odpowie za jazdę w stanie po użyciu alkoholu.

Przypominamy, że konsekwencje takiego zachowania są dotkliwe. Kierujący będący w stanie po użyciu alkoholu popełnia wykroczenie, za które zgodnie z art. 87 kodeksu wykroczeń grozi kara aresztu – do 30 dni – lub kara grzywny od 50 zł do 5000 zł. Ponadto w takim przypadku sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.

Natomiast kierujący będący w stanie nietrzeźwości otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata, musi obowiązkowo zapłacić co najmniej 5 tys. zł grzywny, a także grozi mu kara pozbawienia wolności do 2 lat. O ostatecznym wymiarze kary decyduje sąd rejonowy.

Podczas dzisiejszej kontroli mundurowi sprawdzili stan trzeźwości ok. 400 kierujących. W związku z trwającym Winobraniem, policjanci zaplanowali częstsze kontrole stanu trzeźwości kierujących.

Przestrzegamy przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu i zachęcamy do sprawdzenia obecności alkoholu w organizmie w najbliższej jednostce Policji, gdzie dostępne są urządzenia Alcoblow. Dzięki tym urządzeniom każdy sprawdzi anonimowo czy może już wsiąść za kierownicę, czy powinien poczekać bo w jego organizmie znajduje się jeszcze alkohol.