Policjanci SPPP KWP Gorzów Wlkp. pełniący służbę w rejonie KP Sulechów zatrzymali we wtorek po południu mężczyznę, który nie tylko miał 2,75 promila alkoholu w organizmie, nie ma uprawnień do kierowania a dodatkowo „prowadził” pojazd własnej konstrukcji niedopuszczony do ruchu po drodze publicznej.
Zielonogórscy policjanci niemal codziennie zatrzymują kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu lub odurzonych narkotykami. Od piątku do wczoraj zatrzymali 6 nietrzeźwych kierujących i trzech pod wpływem narkotyków. Mimo zwiększenia kar wciąż znajdują się nieodpowiedzialni, którzy pod wpływem alkoholu czy środków odurzających decydują się kierować samochodami i stwarzają tym samym zagrożenie w ruchu drogowym.
W tym tygodniu jednak „kumulacja” należy do 37-letniego mieszkańca gminy Sulechów, który nie dość że miał w organizmie 2,75 promila alkoholu, nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, a do tego jeszcze „skonstruował” sobie pojazd, który nie miał prawa poruszać się po drodze publicznej, bo nie był nigdy dopuszczony do ruchu i nie przechodził wymaganych badań technicznych.
Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji KWP w Gorzowie Wlkp. którzy pełnili służbę w gminie Sulechów. Jednym z podstawowych zadań patroli jest również kontrola stanu trzeźwości kierujących pojazdami. Policjanci kiedy zauważyli na drodze publicznej ten dziwny „pojazd” bez tablic rejestracyjnych postanowili to sprawdzić. Okazało się, że nie jest to ani ciągnik, ani samochód, a samodzielna konstrukcja zdolnego 37-latka. Jak się okazuje zdolnego również do tego aby mając w organizmie prawie 3 promile usiąść za kierownicą i ruszyć na drogę publiczną, co mogło być niebezpieczne i dla niego jak i innych uczestników ruchu drogowego.
37-latek odpowie za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu. Sprawa kierowania pojazdem niedopuszczonym do ruchu po drodze publicznej oraz bez wymaganych uprawnień zakończy się w sądzie do którego wniosek o ukaranie kierują policjanci.
Przypominamy:
Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.
Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 6 miesięcy.
Kierowanie pojazdem pomimo cofnięcia uprawnień również jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.