Oferty pracy w Zielonej Górze – jak znaleźć pracę marzeń?

Zielona Góra liczy około 142 tysiące mieszkańców i jest jednym z największych rynków pracy w województwie lubuskim. Jest to miasto z prężnie rozwijającą się gospodarką, z licznymi polskimi i zagranicznymi inwestycjami, rozwiniętym zapleczem technologiczno-badawczym, biurowym, przyjaznym otoczeniem biznesu i rozwiniętą infrastrukturą transportową dającą dostęp do szerokich rynków zbytu.

W Zielonej Górze funkcjonuje ponad 22,9 tysiąca podmiotów gospodarki narodowej (REGON, marzec 2021 r.). Są to zakłady pracy różnej wielkości. Zgodnie z ogólnopolskim trendem najwięcej jest mikrojednostek – jednoosobowych działalności i podmiotów zatrudniających do 9 osób. W Zielonej Górze działają 22 193 tego typu jednostki. Ponadto w mieście zarejestrowanych jest 578 małych zakładów pracy (10-49 zatrudnionych), 130 średniej wielkości (50-249 pracowników). Sporo jest także dużych podmiotów gospodarczych. 22 deklaruje stan kadry rzędu 250-999 osób, a kolejne 2 zatrudniają co najmniej 1000 pracowników. Widać zatem, że w Zielonej Górze praca czeka w jednostkach gospodarczych różnej wielkości, również w korporacjach o rozbudowanych strukturach.

Kogo potrzebuje rynek pracy w Zielonej Górze?

Jednym z kluczowych sektorów gospodarczych Zielonej Góry, generujących tysiące miejsc pracy, jest przemysł. W mieście działają między innymi producenci systemów GPS, dekoderów telewizyjnych i innych urządzeń elektronicznych, a także oświetlenia, elementów budowlanych m.in. konstrukcji stalowych, maszyn, żywności, mebli czy włóknin. Dynamicznie rozwijają się także branże technologiczna, fin-tech, handlowa i usługowa.

Taka różnorodność firm przekłada się na zróżnicowanie popytu na zielonogórskim rynku pracy. Do kogo kierowane są ogłoszenia? Duże zapotrzebowanie generują przede wszystkim wspomniane zakłady przemysłowe z branży elektromaszynowej i motoryzacyjnej. Zgodnie z badaniem Barometr zawodów 2021 pracodawcy szukają między innymi wykwalifikowanych i chętnych do podjęcia się zadań elektryków, elektromechaników, elektromonterów, inżynierów elektryków i energetyków, a także mechaników, blacharzy, lakierników samochodowych, inżynierów mechaników.

Deficyt kadry zauważalny jest zarazem w transporcie, w szczególności gdy chodzi o osoby z uprawnieniami do kierowania samochodami ciężarowymi i ciągnikami siodłowymi, a także autobusami. Oferty zatrudnienia czekają również w kolejnictwie – na maszynistów oraz pracowników obsługi ruchu maszynowego. Bez trudu można też napotkać propozycje pracy dla listonoszy i kurierów.

Wśród zawodów poszukiwanych są także te związane z budowlanką. Zapotrzebowanie dotyczy zarówno osób z wyższym wykształceniem – inżynierów budownictwa, kierowników budowy, jak i branżowym / zawodowym – murarzy, tynkarzy, monterów instalacji budowlanych, pracowników robót wykończeniowych.

Podobnie jak w wielu innych częściach kraju, też w Zielonej Górze zbyt mało jest kandydatów do pracy w opiece zdrowotnej, a także na stanowisko samodzielnego księgowego. Spore możliwości stwarza zarazem branża IT – firmy szukają analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych. Warto zapoznać się z pełną listą zawodów deficytowych (łącznie w mieście wskazano 26 grup takich profesji, źródło: Barometr zawodów).

Zielona Góra – gdzie szukać ogłoszeń o pracę?

Praca w Zielonej Górze i okolicach nie jest tak trudna do znalezienia. Osoby jej poszukujące mogą zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy – osobiście lub online. Urząd może być cennym wsparciem w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego, doradztwa zawodowego i zabezpieczenia finansowego na czas bezrobocia. Warto zapytać w szczególności o szkolenia, staże czy praktyki. W urzędzie znajdziemy także oferty pracy, warto jednak, by PUP nie był jednym źródłem, z którego je pozyskujemy.

Znacznie więcej ogłoszeń znajdziemy na profesjonalnych portalach pracy. Są to platformy, na których spotykają się pracodawcy i kandydaci, usprawniające proces rekrutacji i oferujące szereg narzędzi przydatnych w czasie rozglądania się za zatrudnieniem. Jak to działa?

Wystarczy założyć konto na portalu z ogłoszeniami o pracę. Warto wybrać renomowaną platformę, od dawna funkcjonującą na rynku pracy. Najlepiej też, by rejestracja dla kandydatów była bezpłatna – jak na przykład Praca.pl. Portal ten ma także inne zalety – umożliwia tworzenie CV w przeglądarce, wysoką personalizację wyszukiwania za pomocą poręcznych filtrów, jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. Co więcej, znajdziemy na nim cenne informacje dotyczące firm publikujących ogłoszenia (zakładka: Pracodawcy), co z pewnością przyda się w czasie przygotowywania się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Ogłoszenia o pracę pojawiają się w różnych miejscach w sieci – na forach, portalach typu kupię/sprzedam, w mediach społecznościowych. Naturalnie warto zwracać uwagę na te dodatkowe źródła, zapisać się do grup tematycznych czy sprawdzać fora i portale branżowe. To wszystko pozwoli nam uzyskać jak najwięcej informacji na temat warunków zatrudnienia w interesującej nas dziedzinie. W przypadku ogłoszeń publikowanych w sieci poza renomowanymi platformami warto jednak zachować szczególną ostrożność.