UM Zielona Góra: Żywa zawsze lepsza! Podsumowanie akcji Eko Choinka 2022 r.
738 worków zrębków to efekt tegorocznej akcji Eko Choinka”. Najpierw cieszyliśmy się zielonym drzewkiem, teraz zamieniamy je na nawóz czy dzieło sztuki. I oto chodzi! Nic się nie marnuje, a korzystają wszyscy.****
Kojarzycie kawał o marudnej żonie? Tej, która nawet w upalny letni dzień nie daje mężowi spokoju i suszy głowę, żeby wyniósł choinkę? Inspiracją na pewno nie jest zielonogórskie małżeństwo! U nas choinki znikają na Trzech Króli, ewentualnie z końcem stycznia. Coraz chętniej stawiamy na żywe drzewka. I słusznie podkreśla Wojciech Grochala, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. To nie tylko kwestia kultywowania polskiej tradycji, ale ekologia. Sztuczne choinki są trwałe, ale ich produkcja i utylizacja obciążają środowisko. Produkcja choinki jest bardzo energochłonna, a kiedy się jej pozbędziemy, będzie się rozkładać nawet kilkaset lat.
Ekologiczny trend dotyczy nie tylko prywatnych domostw, ale również miejskich dekoracji świątecznych. Przed laty na deptaku stała sztuczna choinka wspomina Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. Teraz, dzięki inicjatywie leśników, co roku zastępuje ją żywa. Staramy się promować ekologię.
Eko Choinka” jest organizowana w mieście od pięciu lat. Zielona Góra jest jej prekursorem. - To akcja recyklingowa promująca działania na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska wyjaśnia Ewelina Fabiańczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.
Drzewka, które zielonogórzanie wystawiają pod śmietnikowe pergole wracają do natury. W akcję zaangażowany jest Zakład Gospodarki Komunalnej. W tym roku padł ekorekord. Zebraliśmy 4 tys. więcej choinek niż rok wcześniej, łącznie 16 tys. drzewek mówi z dumą Krzysztof Sikora, prezes ZGK w Zielonej Górze.
Choinki odebrane od mieszkańców są rozdrabniane i tak powstają zrębki, czyli naturalny nawóz. W tym roku powstało ich aż 46 ton! To doskonały nawóz pod iglaki wyjaśnia W. Grochala. Zimą chronią korzenie roślin przed przemarzaniem, a latem przed wysuszaniem.
Nic dziwnego, że po zrębki tłumy zielonogórzan waliły do ZGK drzwiami i oknami. Kiedy zapaleni ogrodnicy nawożą, Barbara Falkiewicz wypatruje wiosny. Wygrała voucher na wiosenne kwiaty i całą masę ekogadżetów. W konkursie ZGK niemal bezbłędnie oszacowała ilość zrębków, jaka powstała podczas tegorocznej akcji Eko Choinka”. Korzystają również artyści. W ramach inicjatywy Dobro z natury” z 12-metrowego świerku, który stoi przy ratuszu powstaną drewniane krążki. Na nich będą mogli wyżyć się miłośnicy sztuki. Zeszłoroczna miejska jodła zamieniła się w obrazy i płaskorzeźby. Tym razem drewno w obroty wezmą zawodowi plastycy i amatorzy z artystycznym zacięciem. Dochód ze sprzedaży prac zasili konta wybranych przez nich akcji charytatywnych.
fot. Bartosz Mirosławski
Urząd Miasta Zielona Góra,
zielona-gora.pl/PL/971/8294/Zywa_zawsze_lepsza__Podsumowanie_akcji__Eko_Choinka__2022_r/
Autor: krystian