Aby w zakładzie przemysłowym uzyskać największą efektywność produkcyjną zastosowanie znajdują zaawansowane plany. Uwzględnia się w nich wiele czynników, które bezpośrednio wpływają na koszt oraz to ile czasu jest niezbędne, aby wytworzyć gotowy produkt. Jak działają one w praktyce? Wyjaśniamy.
Na czym polega planowanie produkcji?
Planowanie produkcji polega na przygotowaniu precyzyjnych wytycznych związanych bezpośrednio z procesami, które mają miejsce w trakcie wytwarzania określonych towarów. Pod uwagę bierze się między innymi wydajność maszyn, dostępność surowców oraz dostępną przestrzeń magazynową na przechowywanie gotowych produktów. Przy planowaniu niezbędne jest także branie pod uwagę mniej typowych lub całkiem nieprzewidzianych sytuacji, jak na przykład awarii maszyn.
Na początku działalności harmonogramy działań nie zawsze odpowiadają rzeczywistości. Może występować niekiedy znaczne odstępstwo od przedstawionych danych liczbowych. Dopiero z czasem, gdy proces produkcyjny się ustabilizuje możliwe jest uzyskanie bardziej precyzyjnych informacji. Już na tym początkowym etapie dużym ułatwieniem jest planowanie produkcji. Pozwala wykazać jak długo mają trwać poszczególne operacje, ile materiału maksymalnie jest zużywane i jaka jest maksymalna dzienna wydajność całego zakładu.
Jak w praktyce wygląda planowanie produkcji?
Osobą odpowiedzialną za planowanie produkcji jest wyznaczony do tego celu pracownik posiadający odpowiednie przeszkolenie i wykształcenie. Najczęściej z zakresu logistyki i zarządzania materiałami oraz produkcją. W nowoczesnych zakładach obecnie wykorzystuje się rozbudowane programy, które umożliwiają prowadzenie bardzo szczegółowych analiz i danych statystycznych dla potrzeb kierownictwa. Plan produkcji opiera się w głównej mierze na stworzeniu priorytetów dla poszczególnych procesów. Następnie wykonuje się jego szybkie i efektywne wdrożenie.
Pracownik wykorzystuje dostarczone mu informacje w postaci zapotrzebowania klientów, dostępności materiałów oraz wydajności maszyn w celu przygotowania wstępnego planu. W trakcie jego realizacji na określonym obszarze następuje szczegółowa kontrola oraz monitorowanie tego czy jest on realizowany zgodnie z wytycznymi. Jeśli wszystko zgadza się ze stanem faktycznym to w kolejnym kroku pracownik może wdrożyć gotowy plan, który dotyczy już wszystkich działów produkcyjnych. W przypadku pojawienia się problemów nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać drobne korekty, zmienić hierarchię poszczególnych procesów oraz ustalić inne priorytety dla konkretnych zamówień klientów.