Zielonogórscy policjanci prewencji i ruchu drogowego od lat spotykają się z dziećmi i młodzieżą na różnych etapach edukacji. Uczą bezpiecznych zasad zabaw, korzystania z Internetu czy uczestniczenia w ruchu drogowym. W ostatnich dniach policjanci odwiedzili maluchy w żłobku oraz licealistów.
Edukacja dla bezpieczeństwa - szeroko rozumiana profilaktyka to jedno z ważnych zadań zielonogórskich mundurowych. Policjantki i policjanci Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego towarzyszą młodym ludziom od początku ich edukacji począwszy od żłobka, poprzez przedszkole, szkołę podstawową aż do szkoły średniej. Także studenci spotykają się z policjantami rozmawiając o różnych aspektach bezpieczeństwa.
W ostatnich dniach młodszy aspirant Agnieszka Włodarska z Wydziału Ruchu Drogowego oraz młodszy aspirant Mariusz Olichwer odwiedzili dzieci w Miejskim Żłobku nr 7 w Zielonej Górze w ramach akcji edukacyjnej „Odblaski ratują życie”. Podczas spotkania policjanci uczyli dzieci podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Wiele emocji wzbudziły praktyczne zajęcia z przechodzenia przez przejście. Ważnym elementem wizyty u maluchów było pokazanie im jak ważne dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym są elementy odblaskowe. Wszystkie dzieci na zakończenie spotkania dostały od policjantów odblaski.
Kilka dni po wizycie w żłobku młodszy aspirant Agnieszka Włodarska odwiedziła młodych ludzi w Liceum Ogólnokształcącym w Sulechowie w ramach programu „Bezpieczna Młodość”. W ramach tego programu policjanci spotykają się z uczniami klas trzecich szkół ponadpodstawowych w okresie, gdy większość z nich zostanie wkrótce młodymi kierowcami. Podczas spotkań poruszane są tematy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjantka przedstawiła statystyki dotyczące skali wypadków i kolizji drogowych na polskich drogach i omówiła ich przyczyny. Ważnym aspektem zajęć jest problem nietrzeźwych kierujących i odpowiedzialności karnej za przestępstwa w komunikacji. Policjantka przypomniała zasady bezpiecznego poruszania się pod drodze i zwróciła uwagę na zachowania niebezpieczne na drodze takie jak: korzystanie z telefonu czy nieostrożne wejście na jezdnię. Przypomniała także o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności oraz o zasadzie ograniczonego zaufania w ruchu drogowym. Także na tym spotkaniu przypomniała uczniom o korzyściach z używania elementów odblaskowych, a także o obowiązku ich noszenia poza obszarem zabudowanym po zmroku. Na koniec spotkania uczniowie obejrzeli film „Tragiczne wypadki. Dla przyszłych kierowców”.