Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego, podobnie jak koledzy w całym województwie, prowadzili wczoraj działania „Trzeźwość”. Policyjne kontrole przez cały dzień były w wielu różnych miejscach w mieście i na drogach powiatu. Zatrzymanych zostało 3 kierujących, w których organizmie znajdował się alkohol.

Działania „Trzeźwość”, czy „Trzeźwy Kierowca” już na stałe wpisały się w kalendarz akcji prowadzonych regularnie przez zielonogórską drogówkę. Obecne już od kilkunastu lat na drogach całego powiatu, obecnie przybierają różne formy – od badań prowadzonych w krótkim okresie na jednym odcinku drogi gdzie kilkunastu policjantów sprawdza bardzo wielu kierujących po pojedyncze patrole na mniej uczęszczanych drogach sprawdzające przez pewien okres czasu wszystkie przejeżdżające pojazdy.

Taką formę – wiele miejsc, pojedyncze patrole – przyjęły w zielonogórskim powiecie wczorajsze wojewódzkie działania kontrolno-prewencyjne „Trzeźwość”. Policjanci ruchu drogowego z zielonogórskiej komendy byli wczoraj w 20 różnych punktach na drogach naszego powiatu. Już od godziny 4.00 do 22.00 sprawdzali trzeźwość kierujących. Przebadanych zostało 971 osób. Zatrzymani trzej kierujący, w których organizmie badanie wykazało obecność alkoholu. Dwaj z nich mieli powyżej 0,5‰ i popełnili przestępstwo, trzeci miał powyżej 0,2‰ i jest sprawcą wykroczenia.

Kierujący Audi 60-latek na ulicy Lubuskiej w Płotach został zatrzymany przez patrol o godzinie 5.29. Alcoblow czerwonym sygnałem wskazał obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci zbadali więc kierującego za pomocą alcosensora, który wskazuje dokładne wartości. Okazało się, że 60-latek miał w organizmie ponad 1,2 ‰. Zatrzymany przez inny patrol o godzinie 6.45 w Mozowie kierujący Skodą 51-latek miał w organizmie ponad 0,8‰. Obydwaj kierujący stracą uprawnienia do kierowania na dłuższy czas…

Przypominamy:

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 ‰) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.

Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 ‰ do 0,5 ‰) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 6 miesięcy.

Kierowanie pojazdem pomimo cofnięcia uprawnień również jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6