Wymiana powietrza w budynkach ma ogromne znaczenie dla utrzymania ich w odpowiednim stanie technicznym. Dotyczy to także piwnic, które przez wiele osób traktowane są niestety "po macoszemu". A to błąd. Pomimo że w pomieszczeniach tych nie przebywamy zbyt często, także i one powinny cechować się wydajną cyrkulacją powietrza. Sprawdźmy dlaczego.
Czemu należy wentylować piwnicę?
Każde pomieszczenie w budynku musi posiadać sprawną wentylację, która będzie dostarczać świeże powietrze i usuwać to zużyte. Dotyczy to także piwnic, które nie mogą zostać pominięte w projekcie wentylacji. Pomieszczenie to nie może jednak zostać „podpięte” do pionów wentylacyjnych mieszkalnej części budynku. Musi posiadać własny, osobny pion. Dlaczego?
Otóż jeśli pomieszczenia zamieszkane przez ludzi połączymy wspólnym kanałem z piwnicą, do naszych mieszkań zaczną przedostawać się nieprzyjemne zapachy i zanieczyszczenia, powstające w pomieszczeniach piwnicznych. Wszak są one specyficznymi miejscami, znajdującymi się pod poziomem gruntu, gdzie (zwłaszcza w blokach) panują inne warunki niż w mieszkaniach.
Wentylacja grawitacyjna w piwnicy
W piwnicach najczęściej spotykana jest wentylacja grawitacyjna. Działa ona na tych samych zasadach, jak ta w mieszkaniach. Powietrze znajdujące się w pomieszczeniu ogrzewa się, co sprawia, że staje się lekkie i unosi się do góry. Jednocześnie "wypycha" je powietrze świeże i chłodne, które dostaje się do pomieszczenia spoza budynku, np. nawiewnikiem lub uchylonym oknem (jeśli piwnica je posiada).
Wentylacja grawitacyjna nie ma jednak najlepszej skuteczności. Do prawidłowego działania potrzebuje bowiem dużej różnicy temperatur pomiędzy powietrzem w budynku a tym na zewnątrz. W efekcie system działa głównie w chłodne dni (gdy różnica temperatur wynosi około 12 stopni). Latem jego skuteczność pozostawia wiele do życzenia.
Wentylacja mechaniczna jest lepsza
Wentylacja mechaniczna jest wydajniejsza od grawitacyjnej. Jej praca nie zależy bowiem od pogody i temperatury za oknem, ale od wentylatorów zasilanych prądem. To one „pobierają” świeże powietrze z dworu i doprowadzają je do pomieszczeń. Jednocześnie usuwają z nich to zużyte. Do transportu powietrza służą kanały wentylacyjne, do wykonania których mogą posłużyć np. rury spiro.
Dzięki wentylacji mechanicznej proces wymiany powietrza zachodzi regularnie. System ten może pracować przez całą dobę. Może też działać z taką wydajnością, jaka jest nam aktualnie potrzebna. Jeśli więc potrzebujemy, aby wentylacja z jakiegoś powodu pracowała z większą mocą, wystarczy zwiększyć jej bieg. A to z kolei pozwoli bardzo skutecznie zadbać o cyrkulację powietrza w piwnicy.
Jak poprawnie zamontować wentylację?
Jeśli zdecydujemy się na montaż wentylacji mechanicznej, powinniśmy wybrać do tego zadania profesjonalną firmę, która zaopatrzy nas w sprzęt dobrej jakości. Jedno i drugie zapewni nam na przykład hurtownia Ventido.pl. Korzystając z usług takich profesjonalistów zyskamy dodatkowo pewność, że cały system będzie działać wydajnie - czyli skutecznie wentylować naszą piwnicę.
Co daje wentylacja mechaniczna w piwnicy?
Dość powszechnym zjawiskiem w piwnicach jest pojawianie się wilgoci. Niekiedy jest to wina złej izolacji, ale najczęściej - słabo działającej wentylacji. Problem nadmiernego zawilgocenia występuje zazwyczaj latem. Ciepłe powietrze, które jest naturalnie wysycone wilgocią, dostając się do wnętrza piwnicy ochładza się, zwiększając tym samym jej poziom wilgotności.
W efekcie na ścianach może zacząć skraplać się woda. Dość szybko powoduje to pojawienie się charakterystycznego zapachu stęchlizny. Dodatkowo może doprowadzić do rozwoju pleśni i innych grzybów. Niestety nie tylko uszkadzają one budynek, ale i znajdujące się w piwnicy przedmioty. A oprócz tego negatywnie wpływają na zdrowie osób, które akurat przebywają w takich warunkach.
Czy warto zadbać o wentylację w piwnicy?
Zdecydowanie tak. I nie chodzi tu tylko o spełnienie wymagań technicznych, regulowanych przepisami prawa, ale i o możliwość pełnego wykorzystania potencjału piwnicy. To w nich przecież przechowujemy przeróżne rzeczy (przetwory, sprzęty, narzędzia, urządzamy pralnie i suszarnie). Bez sprawnej wentylacji, piwnice nie będą dobrym miejscem do pełnienia swojej funkcji.