Duża część Polaków wyjeżdża za granicę do pracy. Ma to związek z lepszymi zarobkami, które czekają ich w Niemczech, Holandii, Norwegii czy nawet w Czechach. Pracują oni na budowach, w branży gastronomicznej, rolniczej, medycznej lub w sklepach spożywczych. Wielu z nich żyje tak przez kilkanaście lub więcej lat. Opłacalna praca za granicą jest również w przypadku, gdy nasz pracodawca opłaca wszystkie składki za pracownika. Następnie muszą oni dokonać corocznego rozliczenia swojego podatku dochodowego. Co kraj to inne zasady. W tym artykule dowiesz się, jak rozliczyć bezpiecznie podatek z Niemiec i Holandii.
PIT z Holandii - zeznanie podatkowe obowiązkowe dla każdego
Holenderski system podatkowy jest tak skonstruowany, że każdy pracownik, który legalnie został zatrudniony w Holandii, musi złożyć zeznanie podatkowe w Belastingdienst. Urząd skarbowy musi mu wypłacić pieniądze ze zwrotu podatku, który wynosi więcej niż 16 euro. Z kolei Ci, którzy zobowiązani są do dopłaty w wysokości minimum 46 euro, również muszą rozliczyć swój podatek. Wysokość zwrotu podatku jest uzależnione od długości zatrudnienia i otrzymywanego wynagrodzenia. Jednak w wielu przypadkach, jeśli chodzi o polskich pracowników, kwota ta to nawet kilkaset euro. Z pomocą https://megatax.pl/ szybko i bezpiecznie wypełnisz deklarację podatkową online, a także obliczysz zwrot podatku z Holandii.
Rozliczenie podatku z Niemiec. Finanzamt i system podatkowy w Niemczech
Zdecydowanie w Niemczech pracuje najwięcej Polaków spośród wszystkich państw w Europie. Bliskość granic i zarobki w euro przyciągają naszych rodaków do tego kraju. W Niemczech obowiązkiem podatkowym objęci są przede wszystkim rezydenci, którzy dodatkowo mają zagwarantowane ulgi podatkowe i wspólne rozliczenie z małżonkiem. Jednak pracownicy, którzy w Niemczech pracują tylko sezonowo, mogą ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy nawet za kilka miesięcy pracy. Co więcej, o zwrot starać się można do 4 lat wstecz.