Odpowiednio dobrany filtr do sprężarki to klucz do długiej i niezawodnej eksploatacji urządzenia. Aby było to możliwe, trzeba sprawdzić dwa podstawowe parametry i zadbać o regularną wymianę filtra. Co dokładnie warto o tym wiedzieć?
Jakie normy powinien spełniać dobry filtr do sprężarki?
Długowieczna, bezawaryjnie działająca sprężarka powinna być wyposażona w filtr spełniający międzynarodowe normy jakości. Jedną z nich jest standard ISO 12500-1:2007. Takie oznaczenia produktu świadczą o tym, że filtr do sprężarki jest zdolny do utrzymania niskiego ciśnienia przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu pochłaniania zanieczyszczeń.
Druga norma to ISO 8573-1:2010. Świadczy ona o tym, że filtr oczyszcza powietrze z cząstek o wielkości od 0,1 do 5 µm. Co ważne, spełnianie tego standardu nie zawsze oznacza to samo. Dodatkowo w jego ramach wyróżnia się 7 klas czystości. Najlepsze są filtry klasy 0. Najmniej wydajny sprzęt przypisuje się do klasy 6.
Jak dobrać filtr do typu zanieczyszczeń?
Skuteczny i niezawodny filtr do sprężarki należy dobrać do rodzaju zanieczyszczeń, który pojawia się w danym zakładzie pracy. Dla przykładu w miejscu produkcji artykułów spożywczych lub leków potrzebny jest filtr sterylny. Dzięki niemu z powietrza można pozbyć się mikroorganizmów.
W zakładach chemicznych czy warsztatach samochodowych sprawdzają się koalescencyjne filtry do sprężarek. Z ich pomocą z pomieszczeń i hal fabrycznych można pozbyć się uwolnionych do powietrza cząstek cieczy. Przykładami są oleje, lakiery i emulsje. Z kolei w miejscach o dużym zapyleniu niezbędne są filtry pyłowe lub węglowe.
By filtr do sprężarki służył długo, trzeba również zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Część z nich to modele zgrubne, a więc takie, które nadają się do filtrowania zanieczyszczeń o konkretnej wielkości. Oprócz nich istnieją uniwersalne filtry dokładne. Wszędzie tam, gdzie nie ma takiej potrzeby, lepiej wybierać zgrubne, ponieważ zużywają się wolniej.
Jak często wymieniać filtr w sprężarce?
Nawet najlepszy filtr nie będzie działał wiecznie. By nie uszkodzić samej sprężarki, zaleca się jego wymianę co 2-3 tysiące godzin, czyli co około 3 do 4 miesięcy. Niezalecaną maksymalną granicą jest wymiana filtra co rok.
Regularna wymiana filtrów pozwala zaoszczędzić na kosztach eksploatacji urządzeń. Niewłaściwie praca sprężarki wpływa na działanie innych maszyn, które wymagają czystego powietrza. W rezultacie wszystkie sprzęty zaczynają działać gorzej, wymagając częstszych napraw.