Jednym z kluczowych elementów konstrukcyjnych każdego pieca są drzwiczki. Muszą być w stanie poradzić sobie z wysokimi temperaturami, ale jednocześnie być atrakcyjne wizualnie, aby nie szpeciły pomieszczenia. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?
Materiał, z którego wykonuje się drzwiczki do pieca
Najczęściej stosowanymi materiałami do wykonania drzwiczek piecowych są szkło, ceramika i metal. W przypadku dwóch pierwszych, a zwłaszcza pierwszego, ich niewątpliwą zaletą jest wygląd. Oglądanie płomieni przez przeszklone elementy jest zajęciem niesamowicie relaksującym, które doceniane jest zwłaszcza zimą, gdy za oknem panuje zawierucha. Niestety, niesamowite wrażenia wizualne nie idą w parze z bezpieczeństwem. Materiały te są bardziej narażone na rozszczelnienie oraz pęknięcia, które mogą zakończyć się katastrofą.
Dlatego warto rozważyć zakup drzwiczek żeliwnych. Są one wytrzymałe, zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz często posiadają piękne żłobienia, które przyciągają uwagę odwiedzających gospodarstwo domowe. Co więcej, długo trzymają ciepło, dzięki czemu piec będzie w stanie utrzymać temperaturę pomieszczenia nawet po wypaleniu się paleniska.
Łatwość czyszczenia drzwiczek
Drzwiczki do pieca powinny mieć małą szufladę, która umożliwia ekspresowe usuwanie popiołu. Nie jest to wymóg konieczny, aczkolwiek rozwiązanie to ułatwia życie podczas codziennego palenia w piecu.
Szkło i ceramika są łatwe w czyszczeniu, aczkolwiek podatne na zarysowania. Wystarczy chwila nieuwagi i wkładając drzewo do środka pieca, można nim zahaczyć i spowodować uszkodzenia. W przypadku żeliwa ten problem nie występuje – jest to materiał odporny na zarysowania, ścieranie i inne czynności, które towarzyszą korzystaniu z kominków.
Bezpieczeństwo – piec kominkowy nie może stwarzać zagrożenia!
Podczas korzystania z pieca opalanego drewnem ważne jest podjęcie środków ostrożności, które pozwolą uniknąć stworzenia zagrożenia pożarem. Piec musi być umieszczony w dobrze wentylowanym miejscu, a komin należy regularnie czyścić, aby zapobiec gromadzeniu się sadzy i kreozotu.
Urządzenie powinno być otoczone materiałem niepalnym, takim jak kamień lub cegła, a przed nim należy umieścić metalowy ekran, aby zapobiec zapaleniu się pobliskich elementów łatwopalnych. Mogą doprowadzić one również do pomniejszych eksplozji, z którymi poradzić sobie będą w stanie wyłącznie drzwiczki żeliwne.
Wybierając odpowiednie drzwiczki, warto kierować się własnym bezpieczeństwem. Te zapewnia jedynie żeliwo.