Własne ujęcie wody to doskonały sposób na oszczędności oraz otrzymanie dokładnie takiej wody, jakiej potrzebujemy. Warto pamiętać, że aby była ona faktycznie zdatna do picia, należy zainstalować odpowiednie systemy filtracyjne, jednak dopiero po tym, jak studnia zostanie wywiercona, a woda w niej odpowiednio sprawdzona. Jak jednak podejść do samego wiercenia studni?
Jakie prace należy wykonać przed odwiertem właściwym?
Nowoczesne technologie pozwalają dziś nie tylko na szybkie i skuteczne wiercenie studni głębinowej, ale też na precyzyjny wybór miejsca, gdzie faktycznie można znaleźć wodę. Jest to o tyle wygodne, że dziś nie potrzeba już wiercić na oślep. Wystarczy skorzystać z urządzeń, które dokładnie zmierzą i sprawdzą miejsce występowania wody na odpowiedniej wysokości.
Pierwszym etapem całego procesu jest wykonanie badania radiestezyjnego, które pozwala na wykrycie skrzyżowania cieków wodnych oraz głębokości, do której należy zaplanować wiercenie. Mając takie informacje, można z całą pewnością wykonać wszystkie kolejne, niezbędne prace dużo szybciej i sprawniej, niż jeszcze kilka lat temu.
W jaki sposób najlepiej wiercić studnię głębinową?
Warto skorzystać z opcji, która najlepiej pasuje do naszej sytuacji. Na szczęście współczesne firmy zajmujące się wierceniem studni, mogą wykonywać prace zarówno na działkach już zagospodarowanych, jak i na placach budowy. W zależności od sytuacji możliwe jest między innymi wiercenie w skale, wiercenie specjalistyczne, czy też najpopularniejsze dziś głębokie wiercenie pionowe. Każda z technologii różni się nie tylko głębokością odwiertów, ale też sposobem ich wykonania i użytym sprzętem.
Wiercenie studni głębinowej wykonuje się zwykle metodą płuczkową lub udarowo-obrotową. W przypadku metody płuczkowej prace idą szybciej, a nakład finansowy jest stosunkowo niski. W tym przypadku zwierciny oczyszczane są na bieżąco. Druga, znacznie droższa od pierwszej, metoda wykorzystywana jest często w przypadku wiercenia w skałach. W tym przypadku używa się narzędzia wiercącego z młotkiem wgłębnym, które to pracują znacznie wolniej i ostrożniej, niż wiertło płuczkowe. Dobranie urządzenia należy pozostawić specjalistom.
Wiercenie studni warto zlecać przede wszystkim firmom z doświadczeniem, które doskonale wiedzą, jak działać w różnych sytuacjach. Wsparciem będzie dla nich również nowoczesny sprzęt, dzięki któremu wszystkie procesy będą wykonywane w prawidłowy sposób.