Uzależnienie od alkoholu, które trwa długi czas oraz nadmierne spożywanie alkoholu łączą się z wieloma przykrymi dolegliwościami. Nie chodzi jedynie o utratę pracy, czy pogorszenie relacji z bliskimi. Alkohol niszczy przede wszystkim zdrowie, zarówno to fizyczne, jak i psychiczne. Jedną z najbardziej niebezpiecznych sytuacji jest zapaść alkoholowa, czyli zespół odstawienia alkoholowego. Czym jest to schorzenie, jakie są jego objawy oraz co jak można pomóc osobie uzależnionej w tej sytuacji?
Czym jest zapaść alkoholowa?
Zapaść alkoholowa, znana również jako zespół odstawienia alkoholowego, jest poważnym stanem chorobowym wywołanym nagłym zaprzestaniem lub zmniejszeniem spożycia alkoholu przez osoby uzależnione od alkoholu. Może wystąpić w procesie przygotowania abstynencyjnego przed wszyciem alkoholowym, o czym należy powiadomić chirurga, który ma wykonać zabieg. Objawy zapaści alkoholowej mogą obejmować wiele aspektów zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Odstawienie alkoholowe może być niebezpieczne dla życia, zwłaszcza jeśli zostanie niezdiagnozowane lub niewłaściwie leczone. W przypadku wystąpienia objawów zapaści alkoholowej należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zespołem medycznym, który może przeprowadzić odpowiednie leczenie, w tym terapię detoksykacyjną.
Objawy zapaści alkoholowej
Objawy zapaści alkoholowej mogą różnić się w zależności od stopnia uzależnienia i indywidualnych cech organizmu, ale najczęściej obejmują:
· drżenie rąk, zwłaszcza w momencie próby chwytania lub podnoszenia przedmiotów;
· nudności i wymioty;
· ból brzucha i biegunka;
· zawroty i ból głowy;
· zwiększone pocenie się;
· problemy z oddychaniem lub przyspieszony oddech;
· wysokie ciśnienie krwi lub tętno;
· problemy ze snem i bezsenność;
· nadwrażliwość na dźwięki i światło;
· lęki, drażliwość i depresja;
· w skrajnych przypadkach: halucynacje, drgawki, dezorientacja, śpiączka.
Objawy te są wynikiem nagłego braku alkoholu w organizmie, co prowadzi do zaburzeń neurologicznych i hormonalnych. W skrajnych przypadkach, zwłaszcza u osób, które nadużywają alkoholu przez dłuższy czas, zapaść alkoholowa może prowadzić do zagrażających życiu stanów, takich jak drgawki i śpiączka. Dlatego też, w przypadku wystąpienia objawów zapaści alkoholowej, ważne jest, aby natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną. Pokazuje to również, jak wyniszczającym nałogiem jest alkoholizm, i że dobrze zawczasu przestać pić np. poprzez wszycie Esperalu.
Jakie są przyczyny zapaści alkoholowej?
Przyczyną zapaści alkoholowej jest nagłe zaprzestanie lub zmniejszenie spożycia alkoholu przez osobę uzależnioną od alkoholu. Zwykle występuje to w momencie, gdy alkoholik decyduje się na odwyk od alkoholu, zmniejszenie spożycia w celu pozbycia się uzależnienia lub wszycie Esperalu. Alkoholicy, którzy nagle przestają pić, doświadczają zapaści alkoholowej ze względu na to, że ich organizm przyzwyczaił się do regularnego spożywania alkoholu i zaczyna być od niego uzależniony fizycznie i psychicznie. Gdy alkohol jest nagle „odebrany”, organizm doświadcza jego braku i zaczyna doświadczać różnych objawów, które prowadzą do zapaści alkoholowej. Czynniki ryzyka, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia zapaści alkoholowej, to między innymi:
· długotrwałe nadużywanie alkoholu;
· spożywanie dużych ilości alkoholu w krótkim czasie;
· stosowanie innych substancji psychoaktywnych;
· zaburzenia psychiczne, takie jak depresja lub lęki;
· złe odżywianie i brak snu.
Ważne jest, aby uzależnieni od alkoholu szukali pomocy w przypadku próby odwyku od alkoholu, ponieważ zapaść alkoholowa może być niebezpieczna dla życia i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.
Co zrobić w przypadku wystąpienia zapaści alkoholowej?
W przypadku wystąpienia objawów zapaści alkoholowej ważne jest, aby jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie ratunkowe. Zapaść alkoholowa może być niebezpieczna dla życia i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Przed przyjazdem pomocy medycznej, można podjąć kilka działań, które pomogą w złagodzeniu objawów i zapewnieniu bezpieczeństwa osoby uzależnionej od alkoholu:
1. Zapewnienie odpoczynku w łóżku lub na kanapie, najlepiej w spokojnym i ciemnym miejscu.
2. Zapewnienie dostępu do wody i elektrolitów, takich jak napoje izotoniczne lub płyny zawierające elektrolity.
3. Unikanie przyjmowania innych leków bez konsultacji z lekarzem.
4. Jeśli osoba uzależniona ma historię drgawek alkoholowych, należy upewnić się, że wokół niej nie ma ostrych lub niebezpiecznych przedmiotów.
5. Należy usunąć z otoczenia chorego przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie dla jego bezpieczeństwa, takie jak ostre i szklane przedmioty.
Najważniejsze jest jednak wezwanie pogotowia lub szybki kontakt z lekarzem. Osoba uzależniona może potrzebować profesjonalnej opieki medycznej, w tym terapii detoksykacyjnej i leków, które pomogą złagodzić objawy zapaści alkoholowej i zapobiec ewentualnym powikłaniom.