Spółkę SIM, która ma realizować budownictwo społeczne powołały samorządy Lubuskiego Trójmiasta: miasta Zielona Góra i Nowa Sól oraz gminy Czerwieńsk, Świdnica, Nowogród Bobrzański i Otyń. Udziałowcem jest też Krajowy Zasób Nieruchomości.
Historyczna chwila
- To bardzo ważne wydarzenie dla miasta, bo po raz pierwszy od 17 lat, kiedy zarządzam Zieloną Górą mam szansę wybudować miejskie mieszkania komunalne - mówił prezydent Janusz Kubicki. – Wielkie podziękowania dla rządu, że dostrzegł problem braku lokali dla osób potrzebujących. Tym bardziej to doceniam, że są to naprawdę duże pieniądze.
- Bardzo się cieszę, bo zdaję sobie sprawę z tego, że zwłaszcza młodzi ludzie mają problemy z kupnem mieszkania na wolnym runku – wtórował mu Piotr Barczak, przewodniczący rady miasta. – To jedna z największych tego typu inwestycji w Polsce.
Duża kasa na mieszkania
- Wiele osób oczekuje na mieszkania komunalne, ta inwestycja pomoże choć troszkę rozładować kolejkę – mówi Andrzej Szablewski, prezes zarządu SIM KZN Lubuskie Trójmiasto. – Co ważne 5 proc. mieszkań będzie chronionych, czyli przeznaczonych np. dla osób potrzebujących np. matek samotnie wychowujących dzieci
Na budowę miasto dostało dofinansowanie z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego, który z założenia jest przeznaczony dla osób o niskich i przeciętnych dochodach, dlatego czynsze w mieszkaniach komunalnych będą niskie. Kwota 58 mln na ten cel z ministerstwa rozwoju przemawia do wyobraźni (to 85 proc. całości inwestycji).
Lokale pod klucz
W każdym z czterech trzykondygnacyjnych budynków powstanie 26 mieszkań „pod klucz”, czyli w pełni wykończonych, gotowych do zamieszkania. Łącznie to 104 lokale, ponad 5700 mkw. powierzchni użytkowych.
Lokale zostaną wyposażone między innymi w okładziny ścienne i podłogowe, armaturę sanitarną: wannę, miskę ustępową i umywalkę wraz z podłączeniami, szafkę ze zlewozmywakiem, kuchenkę elektryczną lub gazową oraz drzwi wewnętrzne. Przewidziano jednopokojowe kawalerki, mieszkania dwupokojowe, trzypokojowe i czteropokojowe. Każdy budynek będzie miał rowerownię/wózkownię, pomieszczenia techniczne i gospodarcze. Na każdym piętrze zaprojektowano do siedmiu lokali.
Budynki zostaną zrealizowane w technologii ulepszonej z płytą fundamentową ocieploną od dołu z polistyrenu ekstrudowanego o odpowiednich parametrach. W planach są miejsca parkingowe, chodniki, plac zabaw i nowe nasadzenia. Wyznaczono rezerwę terenu pod piąty budynek.
Pierwsi lokatorzy wprowadzą się za dwa lata od daty podpisania umowy, czyli w sierpniu 2025 r. Wykonawcą inwestycji będzie poznańska firma Agrobex, która za prace zażyczyła sobie 48 mln 162 tys. 193 zł.
- Za dwa lata, w terminie przekażemy klucze lokatorom - mówi Krzysztof Kruszona, prezes zarządu Agrobexu. – Takiej inwestycji w Zielonej Górze nie było od wielu lat, dlatego jesteśmy zaszczyceni, ale czujemy też na sobie wielką odpowiedzialność.
Łącznie w Zielonej Górze powstanie 200 nowych mieszkań komunalnych w dwóch lokalizacjach: na osiedlu Mazurskim i przy Anny Jagiellonki, gdzie za półtora roku KTBS odda do użytku sto mieszkań w dwóch blokach (jest to jednak spółka i lokale są użytkowane na innych zasadach).
Inne samorządy też budują
Gruszek w popiele nie zasypują też inne samorządy Lubuskiego Trójmiasta. Piotr Iwanus, burmistrz Czerwieńska już rozpoczął budowę 22 mieszkań. A Jacek Milewski, prezydent Nowej Soli zapowiedział, że w planach jest budowa ponad 60 mieszkań – odpowiedni wniosek do Funduszu Dopłat wkrótce zostanie złożony.