Trudno wyobrazić sobie firmę, która nie korzysta z Internetu. Jednak obecność w sieci nierozerwalnie wiąże się także z licznymi zagrożeniami. Zarówno strona firmowa, jak i serwery są narażone na ataki hakerskie oraz groźne wycieki danych. Aby temu zapobiec, warto nawiązać współpracę z zaufanym dostawcą Internetu. O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Bezpieczeństwo w sieci - podstawowe zagadnienia
Firmy, które zatrudniają dużo osób, muszą przestrzegać odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Każda nowa osoba, która przychodzi do pracy, powinna zostać przeszkolona pod kątem bezpiecznego korzystania z Internetu oraz ochrony danych osobowych. Takie szkolenia warto regularnie powtarzać.
Choć pewne kwestie wydają się oczywiste, łatwo o nich zapomnieć. Tymczasem nawet drobny błąd może spowodować, że firmowe komputery zostaną zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, co może narazić firmę na poważne straty finansowe.
Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? Najważniejsze zasady
Internet dla firm powinien być przede wszystkim bezpieczny. Jednak nawet najlepszy system antywirusowy nie zadziała odpowiednio, jeśli zawodzi czynnik ludzki. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba zadbać o to, aby Twoi pracownicy wiedzieli, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia. Jakich zasad przestrzegać? Podpowiadamy!
1. Silne hasło i blokada ekranu monitora
Złamanie zabezpieczeń będzie zdecydowanie trudniejsze, jeśli ustawisz silne hasła na wszystkich komputerach. Dodatkowo to ważne, żeby pracownicy również mieli silne hasła do swoich skrzynek pocztowych lub do odblokowania komputera. W dużych firmach hasła mogą być ustalane przez specjalistę IT. Na poziom bezpieczeństwa wpływa również liczba osób, która ma dostęp do danych zgromadzonych na komputerze. Dlatego zaleca się, aby pracownicy przed odejściem od stanowiska pracy każdorazowo blokowali ekran monitora. Ten drobny zabieg znacząco minimalizuje ryzyko, że osoby postronne uzyskają dostęp do wrażliwych danych.
2. Uwaga na maile od podejrzanych nadawców
Do firmowej skrzynki każdego dnia trafiają dziesiątki, a niekiedy nawet setki maili. W gąszczu wiadomości czasami trudno odróżnić, który email jest SPAM-em. Niebezpieczne maile, które zawierają link do złośliwego oprogramowania, mogą do złudzenia przypominać wiadomości wysyłane przez operatorów komórkowych, banki, sklepy internetowe, a nawet urzędy. Przed wejściem w link lub otworzeniem załącznika należy dobrze się zastanowić. W takim wypadku warto najpierw zeskanować mail programem antywirusowym.
3. Odwiedzanie jedynie bezpiecznych stron internetowych
Dostęp do Internetu powoduje, że pracownicy mogą odwiedzać różne strony i portale internetowe w czasie pracy. Aby uniknąć sytuacji, w której pracownik przez przypadek kliknie podejrzany link, warto dobrze przeszkolić zespół pod kątem bezpieczeństwa w sieci i zablokować dostęp do serwisów, w których mogą pojawiać się niebezpieczne treści. Przy okazji warto też uczulić pracowników na treści przekazywane za pomocą firmowych komunikatorów internetowych. Należy bezwzględnie unikać przesyłania podejrzanych linków i plików, które mogłyby zainfekować komputery firmowe i zablokować dostęp do ważnych danych.
4. Wybierz bezpieczny Internet dla firm ze skuteczną ochroną ANTY-DDoS
Bezpieczeństwo informatyczne Twojej firmy to podstawa, jeśli chcesz odnosić sukcesy w swojej branży. Dlatego już od pierwszego dnia działalności warto nawiązać współpracę ze sprawdzonym dostawcą Internetu. W INEA możesz zamówić bezpieczny Internet dla firm z usługą ANTY-DDoS w abonamencie. Jest to skuteczne zabezpieczenie przed atakami DDoS, które mogą doprowadzić do przeciążenia zasobów danego urządzenia i zablokowania dostępu do usług Twojej firmy. W ramach oferty będziesz korzystać z niezwykle wydajnego Internetu światłowodowego, który gwarantuje taką samą prędkość wysyłania i pobierania danych.
Jako przedsiębiorca możesz zrobić wiele, aby chronić firmę przed złośliwym oprogramowaniem i atakami DDoS. Wystarczy, że wybierzesz dobry pakiet Internetu dla firm z odpowiednimi zabezpieczeniami. W ten sposób sprawisz, że pracownicy będą mogli bezpiecznie korzystać z Internetu w celach zawodowych, a tym samym zwiększysz konkurencyjność firmy na rynku.