Drenaż opaskowy bezpieczne odprowadzenie wody z działki

3 min czytania
Drenaż opaskowy  bezpieczne odprowadzenie wody z działki

Woda znajdująca się bezpośrednio przy fundamentach oraz ścianach nieruchomości jest niezwykle niebezpieczna. Może dochodzić do kapilarnego podciągania wody, przez co ściany domu mogą być zamoknięte. Brzydki zapach to jeden z wyników zamoknięcia ścian domu. Później na ścianie pojawia się grzyb, ściany pękają i są coraz bardziej kruche. W wielu przypadkach doskonałym rozwiązaniem na zabezpieczenie się przed wodą jest drenaż wokół domu.

Co powinno nas zaniepokoić?

Grunt, na którym chcemy postawić dom lub inną nieruchomość, w dużej mierze odpowiada za to, w jakim stanie ta nieruchomość będzie za kilka lub kilkanaście lat. Niestety, często wiele osób o tym zapomina. Co powinno nad zaniepokoić na działce? Np. utrzymujące się długo kałuże i podmoknięty teren, chociaż padać przestało już jakiś czas temu. Jest to oznaka, że grunt nie przepuszcza wody. Osoba, która nie zdecydowała się na przebadanie gruntu przed postawieniem nieruchomości, może być bardzo zaskoczona, kiedy po kilku miesiącach okaże się, że cały teren wokół domu musi zostać rozkopany, aby zrobić drenaż i zabezpieczyć nieruchomość. Wykonując drenaż zawsze warto zdać się na pomoc fachowców http://budwod.eu/oferta/drenaz/.

Badanie gleby warto przeprowadzić przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, a nawet przed wyborem planu. Dlaczego? Ponieważ, jeżeli okaże się, ze gleby są nieprzepuszczalne, a stan wód gruntowych wysoki, odradza się budowanie domów podpiwniczonych, które po prostu mogą być często zalewane. Kiedy już mamy wyniki badań, możemy zdecydować, jaki dom chcemy wybudować, czy drenaż wokół domu jest konieczny, a jeżeli tak, to jaki będzie najodpowiedniejszy do rodzaju gleb.

Bardzo często zdarza się, że poziom wód jest znaczny, ale tylko okresowo. Warto wiec zbadać tę kwestię na wiosnę lub jesienią, kiedy opady są znaczne. W porze letniej, trudno jest ocenić faktyczny stan wody. Wszystkie te czynności należy wykonać stosunkowo wcześnie, po to, aby mieć jak najmniejszy problem już po wybudowaniu domu. Zmniejsza to także koszty. Podczas budowy, na etapie fundamentów, wykonanie odwodnienia, nie wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wykonanie odwodnienia domu później, konieczne będzie wyłożenie większych funduszy. Jest to także strata czasu.

Kiedy drenaż jest konieczny?

  • kiedy na działce występuje wysoki stan wód gruntowych,
  • kiedy gleba jest nieprzepuszczalna,
  • kiedy stan wód gruntowych jest na średnim poziomie”, ale dom jest podpiwniczony.

Wykonanie drenażu opaskowego wokół domu

Do wykonania profesjonalnego drenażu wokół domu potrzebne będą: profesjonalna ekipa budowlana, która ma odpowiednią wiedzę na temat wykonywania odwodnienia oraz odpowiednie elementy wchodzące w skład systemu drenażu. Co składa się na drenaż? Przede wszystkim są to rury drenarskie. W zależności od potrzeb (np. jakości gleby, poziomu wód) można wybrać rury o różnych średnicach: od 100 do 200 mm. Rury te są bardzo charakterystyczne, posiadają specjalne otwory. Kolejnym elementem drenażu są studzienki rewizyjne, najczęściej wykonane z PCW. Powinny być dobrane do średnicy rus drenarskich. Kolejny element to płyty drenarskie. Płyty te mogą być wykonane z różnych materiałów, np. ze styropianu. Potrzebne są także geowłókniny oraz studzienki zbiorcze. Te ostatnie należy zamontować w najniższym punkcie drenażu. To w nich zbiera się woda, która później zostanie odprowadzona poza działkę.

Drenaż opaskowy wokół domu to spore przedsięwzięcie. Dlatego, jeżeli to możliwe, warto wykonać je w trakcie budowy domu. Jeżeli nie, trzeba się postarać, aby znaleźć jak najlepszą ekipę, która wykona to po prostu jak najszybciej. Warto zasięgnąć informacji na temat drenażu, jego wykonania i potrzebnych materiałów, tak, aby można było kontrolować prace firmy.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

portalzielonagora_kf