Bitcoin jest kryptowalutą, która pomimo upływu lat nie ma sobie równych na rynkach międzynarodowych wśród innych kryptowalut. Jest to wciąż najpopularniejsza kryptowaluta jeśli chcemy szybko i bezproblemowo przesyłać pieniądze z dbałością o bezpieczeństwo. Warto więc przyjrzeć się kilku ciekawym cechom, które oferuje Bitcoin swoim posiadaczom.
Bitcoin na twoim telefonie
Do obsługi Bitcoin nie potrzeba tak naprawdę komputera. Jest to błędne przeświadczenie, że aby móc skorzystać z płatności za pomocą bitcoinów należy takie transakcje wykonywać tylko z pomocą laptopa lub komputera. Wystarczy do tego celu jedynie smartfon. Taki telefon zadziała niczym karta płatnicza – bez konieczności każdorazowego logowania się do konta, wpisywania PIN, czy też bez konieczności potwierdzania za pomocą kodów jednorazowych. Tak może wyglądać świat w przyszłości jeśli będzie możliwość płacenia w sklepie za pomocą bitcoinów. Obecnie niewiele sklepów oferuje taką możliwość, ale coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega zalety wykorzystywania kryptowaluty.
Bezpieczeństwo
Zaawansowane zabezpieczenia kryptograficzne bronią dostęp do informacji przechowywanych w globalnej bazie danych zwanej Blockchain. Wystarczy dodać, że ten typ kryptografii z powodzeniem stosowany jest w dyplomacji i wojskowości do zabezpieczania informacji. Oznacza to, że nikt nie jest w stanie podszyć się za ciebie i przesłać na inne konto pieniądze, ani też zabrać z portfela innego użytkownika określoną sumę pieniędzy. Oczywiście pod warunkiem, że użytkownik postępuje zgodnie z zasadami dotyczącymi zabezpieczenia danych swojego portfela Bitcoin.
24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu
Bitcoin funkcjonuje bez przerwy. Tak samo wszystkie transakcje nie oczekują na sprawdzenie przez człowieka i są przeprowadzane niemalże natychmiastowo. Nie doszło nigdy do sytuacji w której sieć Bitcoin przestała funkcjonować.
Bez inflacji i bez kontroli przez państwa
Bitcoin nie dotyczą żadne skutki inflacji, tym bardziej te negatywne. Z czego to wynika? Otóż ilość bitcoinów w obrocie jest stała i wynosi 21 milionów. Nie da się „dodrukować” kolejnych monet, aby przewyższyć tą wartość. Tym samym można zauważyć, że nikt nie jest w stanie kontrolować jego ceny. Kurs Bitcoin zmienia się w zależności od popytu i podaży. To zgoła coś zupełnie innego niż ma to sytuację w przypadku walut państwowych, kontrolowanych ilościowo przez bank centralny, który może w każdej chwili wprowadzić do obrotu kolejne banknoty, aby pobudzić gospodarkę. Jeśli ktoś śledzi wiadomości Bitcoin to zauważy, że w momencie kryzysu greckiego dużo osób upatrywało się w tej walucie możliwości ucieczki przed inflacją.