Jak poradzić sobie z wyborem kredytu oraz procesem kredytowania?

Kredyt jest nieprzyjemny, ale dla większości osób jest to jedyna droga do wymarzonego mieszkania. Czemu kredyt uważamy za nieprzyjemny? Głównie dlatego, że kojarzy się nam z długimi zobowiązaniami, niekończącym się procedurami oraz wysokimi procentami. Tak wcale nie musi być. Przeciętna osoba się nie zna na kredytach. Dlatego też na rynku znajdziemy specjalistów - doradców kredytowych. Osoby te starają się umilić, ale głównie uprościć tenże proces. Sprawdźmy kim jest doradca kredytowy Warszawa oraz co robi.

Doradca kredytowy - kto to taki?

Najprościej mówiąc doradca kredytowy jest specem od kredytów. Osoba ta zna oraz analizuje oferty banków, a do tego potrafi wskazać dla nas najkorzystniejszą ofertę. Pod uwagę bierze wszelkie możliwe i istotne czynniki. Doradca kredytowy doskonale zna prawne przepisy stojące za całym tym procesem. Jego praca się nie kończy na wyborze oferty. Pomoże nam także później ze wszelkimi dokumentami oraz także różnymi formalnościami.

Bardzo często doradca kredytowy jest mylony z pośrednikiem kredytowym. Różnice między jednym a drugim określa stosowna ustawa z roku 2017. Ten dokument wprowadził do życia zasadę, że każdy doradca kredytowy to pośrednik, ale nie każdy z pośredników jest doradcą. Różnica podstawowa jest taka, że doradca ma być z założenia niezależny. W związku z tym nie pracuje dla jednego banku. Pośrednik, który nie jest doradcą, pobiera od banku swoją pensję. Doradcę zatrudnia natomiast klient i to on mu właśnie płaci. To właśnie dlatego doradca kredytowy dysponuje szerszą gamą ofert kredytowych. Każdy z pośrednik musi zdać państwowy egzamin, aby móc pracować w swoim zawodzie.

Działanie doradcy kredytowego

Doradca kredytowy ma z założenia nam pomagać. Ale jak to konkretnie robi? Przede wszystkim na samym początku zapyta nas o: naszą historię z kredytami, miesięczne wydatki, przeznaczenie kredytu oraz budżet, w którego skład wchodzi wkład własny oraz zarobki.

Później na postawie tychże informacji przedstawi nam oferty, aż znajdziemy tę jedyną, która będzie idealna. Jeśli jest to pośrednik, który zatrudniony jest przez bank, to możemy być pewni, że zaprezentuje najlepszą ofertę naszej instytucji. W takim wypadku możemy liczyć na jego pomoc w negocjowaniu warunków kredytu. W końcu zna od od samej podszewki zasady działania konkretnego banku. Jego pomoc także może przyspieszyć cały ten proces.

Czy warto skusić się na pomoc doradcy?

To pytanie bezpośrednio zależy od naszej sytuacji. Jeśli nie potrzebujemy hipotecznego kredytu, ponieważ uzbieraliśmy prawie całą wymaganą kwotę i bierzemy jedynie niewielki kredyt gotówkowy - to doradca nie będzie nam aż tak bardzo potrzebny. W takiej sytuacji formalności jest zdecydowanie mniej. Jednak jeśli mamy na koncie tylko dwadzieścia bądź też trzydzieści procent ceny wymarzonego domu, to musimy się zmierzyć z ofertę kredytu hipotecznego. Tę drogę lepiej pokonać z pewnym wsparciem. Zaoszczędzimy mnóstwo czasu i odejmiemy sobie naprawdę bardzo dużo stresu.