Już są, chociaż na razie nie rzucają się w oczy. Dekoracje świąteczne oficjalnie rozbłysną 6 grudnia. Za wspólną zabawę z iluminacją będzie odpowiedzialna cała świta – ze Świętym Mikołajem i prezydentem na czele.

W zielonogórski kalendarz imprez na dobre zdążyły się już wpisać Miejskie Mikołajki. Ściągają rzesze miłośników świątecznej atmosfery z całego miasta. W tym roku, tradycyjnie, czeka nas zbiorowe odpalanie iluminacji w wykonaniu Świętego Mikołaja, prezydenta, leśników i mieszkańców. Szczególnie tych najmłodszych. Najpierw rozbłysną świąteczne ozdoby na Placu Bohaterów, następnie rozpocznie się spacer w kierunku ratusza, gdzie rozświetli się prawdziwa choinka z lasu.

- W tym roku, choć wybór nie był łatwy. Naturalne drzewo bożonarodzeniowe przekażą leśnicy z Nadleśnictwa Świebodzin – zapowiada Ewelina Fabiańczyk, rzeczniczka RDLP w Zielonej Górze.

Taki zielony prezent miasto dostaje już po raz piąty. Tegorocznym bohaterem starówki jest 24-letni świerk pospolity ze wsi Bucze. Ma 12 metrów, jest rozłożysty i, jak zapewniają leśnicy, będzie roztaczał zapach. To przy nim będzie meta uroczystego rozświetlania miasta. Dzieci wspólnie ustroją drzewko. Na dzielnych pomocników będzie czekał słodki poczęstunek. Na tych starszych – koncert zimowych piosenek i pastorałek.

Prawdziwe drzewo jest świetną okazją, aby podjąć rozmowy na temat mitu dotyczącego sztucznych choinek. Większość zielonogórzan już wie, że plastikowa choinka nie jest bardziej ekologiczna niż ta naturalna, z lasu, czy komercyjnej plantacji. Dowodem są statystyki zebrane przez Zakład Gospodarki Komunalnej. Według nich stawiamy na naturę. To m.in. efekt proekologicznej akcji poświątecznej „EKO CHOINKA” - wspólnej inicjatywy Urzędu Miasta i RDLP.

Do tej pory leśnicy, w ramach inicjatywy „Dobre z Natury”, z części drzewa przygotowywali deski. Przekazane lubuskim artystkom zamieniły się w obrazy. Autorki przeznaczyły swoje prace na aukcje charytatywne. Ekologiczną pamiątkę po miejskiej choince ma także zielonogórski szpital. W świetlicy pacjentów Klinicznego Oddziału Pediatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze od roku 2019 stoją dziecięce meble wykonane z „super surowca”, jakim jest drewno. Z tegorocznej miejskiej choinki powstaną budki lęgowe dla ptaków.

- W końcu Zielona Góra to ekologiczne miasto, zlokalizowane w najbardziej zalesionym województwie w Polsce – podkreśla prezydent Janusz Kubicki. - Budujący jest fakt, że właśnie stąd płynie przykład wykorzystania naturalnych drzewek w taki sposób, żeby mogły wrócić do natury.