Przy wyborze dywanika dziecięcego nie liczy się wyłącznie jego wygląd, wzór. Bardzo istotny jest materiał, z którego dywan jest wykonany, ponieważ od tego zależy jego odporność na zabrudzenia i mechaniczne uszkodzenia. Poza tym – rodzaj tworzywa ma też znaczenie przy ewentualnych alergiach dziecka. Najczęściej dywanik dziecięcy to model o niskim runie, które nie kumuluje zbyt wiele zabrudzeń, jest delikatne w dotyku i dobrze izoluje dziecięce stopy od chłodnej podłogi.
Jeśli chodzi o materiał, do wyboru mamy albo tkaniny naturalne (bawełna, wełna) lub syntetyczne (akryl, poliamid). Bardzo często do produkcji dywaników dziecięcych stosuje się przede wszystkim włókna polipropylenowe, dzięki którym dywan jest antyalergiczny i antystatyczny, a przy tym również łatwy w pielęgnacji.
Najnowsze technologie pozwalają na wytworzenie takich dywaników dziecięcych, które pomimo zastosowania włókien sztucznych, są delikatne i miękkie w dotyku, trudne do odróżnienia od dywanów z naturalnych tkanin. Dywanik dziecięcy z organicznych materiałów to rzadki wybór, choćby ze względu na to, że może uczulać (szczególnie wełniany) oraz szybciej się zużywa, a jak wiemy, dzieci intensywnie eksploatują dywany podczas zabaw na podłodze.
Zdecydowanie lepiej jest wybrać dywanik dziecięcy akrylowy – jest również antyalergiczny, a także odporny na pleśń i bakterie. Są jednocześnie bardzo delikatne, a dzieci lubią bawić się na ich przyjemnej, miękkiej powierzchni.