Styl loftowy pozostaje wierny swojemu pochodzeniu. Przypomina wnętrza po opuszczonych fabrykach i magazynach, jednak w przeciwieństwie do aranżacji industrialnych, jest nieco cieplejszy w ogólnym odbiorze. Znajdziemy w nim delikatniejsze, jaśniejsze kolory oraz przyjemniejsze w dotyku tekstylia, dające wrażenie miękkości i puszystości. Umeblowanie loftów nie odstaje jednak od wyposażenia wnętrz w stylu industrialnym. Po czym poznamy loftowe meble?
Jak wyglądają meble loftowe?
W przypadku elementów wyposażenia, takich jak stoły, szafki czy kanapy, określenia "loftowy" i "industrialny" stosowane są zamiennie. Najbardziej charakterystyczną cechą takich mebli jest kontrastowe połączenie chłodnego, surowego metalu, najczęściej malowanego proszkowo na czarny kolor z ciepłym z natury drewnem, które może występować zarówno w jasnym, jak i w ciemnym odcieniu. W meblach loftowych spotkamy także tekstylia, czyli obicia z tkanin oraz ekoskóry - dotyczy to zarówno krzeseł, jak i narożników czy kanap. Komody i stoły mogą korzystać również ze szkła, najczęściej barwionego na czarno, bowiem jego chłód i elegancka gładkość idealnie wpisują się w charakter nowoczesnego loftu.
Jakie meble loftowe warto wybrać?
Kiedy urządzamy nowe mieszkanie w stylu loftowym lub odnawiamy swoje wnętrze i chcemy nadać mu właśnie taki charakter, zastanawiamy się nad doborem mebli, które pomogą wprowadzić odpowiednio surowy klimat w danym pomieszczeniu. Które meble loftowe zasługują na uwagę? Oto propozycje, które warto wziąć pod uwagę, wyposażając następujące wnętrza:
- pokój dzienny - w tym pomieszczeniu dobrze sprawdzi się skórzana sofa na stalowych nóżkach, minimalistyczny narożnik ze stalowymi profilami, krzesła fotele na metalowych nogach oraz zestaw mebli łączących drewno i czarną stal, czyli ława oraz szafka RTV. Dobrym pomysłem może okazać się także komoda z czarnymi wstawkami lub przeszkleniem i podświetlonymi półkami.
- jadalnia - tutaj niezbędny będzie duży stół na stalowych profilach z prostym drewnianym blatem oraz stylowe krzesła z tapicerką, najlepiej skórzaną.
- kuchnia - kuchenne meble loftowe to najczęściej połączenie czarnych lub grafitowych frontów z drewnianym blatem. Modną kuchenną ladę warto uzupełnić hokerami na metalowym stelażu, z siedziskami pokrytymi ekoskórą lub plastikowymi.
- sypialnia - sprawdzi się w niej proste, masywne łóżko z drewna i minimalistyczne stoliki nocne, a jeśli mamy do czynienia z pokojem dziecka lub nastolatka, to również surowe biurko z metalowymi nóżkami oraz krzesło z dobrze wyprofilowanym oparciem.
- przedpokój - w nim zawsze musi znaleźć się miejsce do zmiany obuwia, szafka na buty i wieszaki na kurtki. Gotowym rozwiązaniem jest garderoba z siedziskiem, która łączy te wszystkie elementy. Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, możemy pokusić się jednak o designerski metalowy wieszak, tapicerowaną ławkę ze schowkiem oraz szafę na okrycia wierzchnie z lustrem i czarnymi wstawkami.
Surowy charakter loftowych mebli dobrze sprawdzi się nie tylko w lofcie czy mieszkaniu industrialnym, ale także w aranżacjach w stylu skandynawskim. Proste bryły i kontrastujące zestawienia kolorystyczne świetnie wpisują się w każdy nowoczesny wystrój, jednocześnie efektownie go ożywiając. Jeśli więc wnętrzom brakuje charakteru, warto postawić na wyposażenie w stylu loftowym. Modele na nóżkach sprawdzą się nawet w małych pomieszczeniach, którym brakuje przestronności. Z kolei zastosowane do ich produkcji materiały pozwolą długo cieszyć się solidnym i eleganckim wyposażeniem wnętrza.