Jak pomóc dziecku w przygotowaniach do egzaminu Cambridge?

Egzaminy potrafią być stresujące. Te językowe również. Poddawanie się zewnętrznej ocenie, chęć pokazania się z jak najlepszej strony na wiele osób może działać mobilizująco. Są jednak tacy, którzy się ogromnie tym stresują. Odpowiednie nastawienie, a przede wszystkim przemyślane przygotowania mogą tutaj wiele pomóc.

Nastawienie to podstawa

Jeśli chcesz pomóc dziecku w przygotowaniach do egzaminu Cambridge, przede wszystkim postaw na rozmowę o planowaniu, nastawieniu, pozytywnym myśleniu. Usiądźcie wspólnie, przegadajcie, co trzeba zrobić, jakie kroki podjąć, aby udało się zrealizować cel. Jeśli możesz, podziel się z dzieckiem Twoimi sposobami na motywację i utrzymanie założonych celów. Poradź, jak można organizować pracę. 

Możesz także polecić dziecku do nauki takie pozycje, jak Atomowe nawyki, Fenomen poranka, 7 nawyków skutecznego działania, które podpowiedzą, jak skutecznie organizować swoją pracę. Rozmawiaj z uczniem, pomóż mu budować pozytywne wizje siebie, wiarę we własne siły. Nie wywołuj presji, po prostu bądź obok i służ wsparciem, kiedy dziecko tego potrzebuje.  

Kurs angielskiego przed egzaminem 

Kurs angielskiego dla dzieci w Gorzowie Wielkopolskim https://earlystage.pl/pl/szkola/gorzow-wielkopolski to dobry pomysł dla uczniów przygotowujących się do egzaminu Cambridge. Analogiczne kursy angielskiego dla dzieci znajdziesz także w Zielonej Górze – https://earlystage.pl/pl/szkola/zielona-gora. Szkoły językowe przygotowują do egzaminów na poziomie KET/PET/FCE/CAE. Ponadto rozwijają wszystkie niezbędne kompetencje językowe. Wszystko odbywa się jednak bez stresu, w przyjemniej atmosferze i wspólnej kreatywnej pracy, co sprawia, że dzieci uczą się nie tylko efektywniej, lecz także z wielką przyjemnością.  

Domowe pomoce

Z pewnością możesz dziecku pomóc w przygotowaniach do egzaminu Cambridge także w domu. Dobrym pomysłem będzie wspólne oglądanie bajek, seriali, filmów (w zależności od wieku i stopnia zaawansowania ucznia) po angielsku i rozmowa o nich. Warto także postawić na obcojęzyczne piosenki – muzyka ma ogromny wpływ na wytwarzanie neuroprzekaźników i pobudzanie układu limbicznego, który bierze udział w procesach uczenia się i zapamiętywania. 

Wspólcześnie doskonałym narzędziem kontaktu z angielskim są podcasty oraz filimiki, choćby TED ED. Dla poziomu średniozaawansowanego i wyżej polecamy Learn English podcasts, English Listening Test oraz Luke’s English Podcast. Nie brakuje także ciekawych kanałów na YouTube (dedykowanych każdemu poziomowi nauki). Do tworzenia fiszek możesz zaproponować dziecku Fiszotekę. 

Jeśli zaś chodzi o powtórki angielskiej gramatyki, zawsze dobrym wyborem są mapy myśli. Warto spróbować stworzyć z dzieckiem pierwsze infografiki. Gdy nabierze odpowiedniego tempa, nie będzie już chciało słyszeć o innej formie notowania. Do powtórek warto wykorzystać takie strony, jak British Council Grammar oraz kanały YT „Po cudzemu” czy „Rock Your English”.