Wybierając bramę garażową, warto wziąć pod uwagę szereg czynników, które będą determinowały komfort i swobodę użytkowania tej przestrzeni. Dobór konkretnego rozwiązania uzależniony jest też od rodzaju budynku. W przypadku starszych nieruchomości nie zawsze możliwy jest montaż standardowych modeli ze względów konstrukcyjnych. Wówczas można postawić np. na drzwi garażowe dwuskrzydłowe. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
Drzwi garażowe dwuskrzydłowe czy brama?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele funkcjonalnych rozwiązań umożliwiających zabezpieczenie garażu. Wybór konkretnego jest uzależniony od wymagań konstrukcyjnych budynku, przestrzeni przed nim, a także naszych osobistych preferencji.
Właściciele nowoczesnych nieruchomości dysponujący sporą ilością miejsca na posesji mogą zdecydować się na bramę skrzydłową lub uchylną. Ta pierwsza jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań, jednak ze względu na to, że jej drzwi otwierają się na zewnątrz, wymaga odpowiedniego dostosowania podjazdu. Dlatego też nie sprawdzi się w przypadku stromych lub nierównych wjazdów. Z kolei mechanizm działania bramy uchylnej działa w taki sposób, że jej dolna część wysuwa się na zewnątrz. Z tego powodu, aby działał on bez zarzutu, należy wygospodarować pewną przestrzeń nad garażem.
Dla właścicieli niewielkich posesji dedykowane są bramy segmentowe i rolowane. Te pierwsze występują w wersjach górnych oraz bocznych i nie zajmują dużej przestrzeni przed garażem podczas otwierania. Z kolei modele rolowane są oparte o podobny mechanizm, który jest nam dobrze znany z domowych rolet okiennych. Producenci oferują je w zestawie z napędem elektrycznym. Rozwiązanie to sprawdzi się nawet w przypadku, kiedy brama wychodzi bezpośrednio na ulicę.
Alternatywą dla bram są drzwi garażowe dwuskrzydłowe. Takie modele składają się z dwóch skrzydeł — ruchomego oraz biernego. Rozwiązanie to jest polecane zwłaszcza dla właścicieli niewielkich przestrzeni ze względu na to, że pozwala maksymalnie wykorzystać miejsce wewnątrz budynku.
Dodatkowo drzwi garażowe dwuskrzydłowe są chętnie stosowane w przypadku trudnych architektonicznie pomieszczeń, gdzie nierówne ściany lub niskie nadproże uniemożliwiają zastosowanie standardowych bram. Wówczas są one świetną alternatywą, ponieważ montowane są na zawiasach, dzięki czemu nie wymagają zastosowania dodatkowych elementów konstrukcyjnych.
Bezpieczeństwo i funkcjonalność bramy garażowej
Wybierając drzwi garażowe, należy zwrócić szczególną uwagę na to, w jakim stopniu zabezpieczają nasz dom przed włamaniem, a także jakie posiadają właściwości termoizolacyjne. Aby dowiedzieć się, jaką ochronę zapewnia nam konkretny model, należy sprawdzić, jaką klasę odporności na włamanie posiada. Oznaczona jest ona w 6-stopniowej skali, w której, im wyższa wartość współczynnika RC, tym trudniej sforsować taką bramę.
Z kolei o tym, na ile dany model będzie chronił nasze wnętrze przed wychłodzeniem, informuje nas współczynnik przenikania ciepła U. Norma której nie może on przekroczyć to 1,3 W/m2*K. Jeżeli wybrane przez nas drzwi charakteryzują się tym parametrem na wyższym poziomie, wówczas nie zapewnią nam odpowiedniej izolacji termicznej. A to z kolei spowoduje, że zwłaszcza zimą przez bramę do wnętrza domu będzie dostawało się zimne powietrze, które wychłodzi również inne pomieszczenia, a w konsekwencji podniesie nasze rachunki za ogrzewanie.
Estetyka drzwi garażowych
Wybierając drzwi garażowe, nie należy zapomnieć również o kwestiach estetycznych. Kupiony model powinien współgrać z kolorystyką i stylistyką zarówno bryły budynku jak i przydomowej przestrzeni. Z tego powodu warto kolor bramy dobrać w taki sposób, aby dobrze komponował się z odcieniem stolarki okiennej bądź dachu.
Właściciele nowoczesnych nieruchomości szczególnie cenią sobie proste formy bramy garażowej, dlatego najchętniej wybierają modele segmentowe, uchylne lub rolowane. W przypadku nieruchomości zaaranżowanych w stylu klasycznym lub vintage świetnie w ten klimat wpasują się drzwi garażowe dwuskrzydłowe.