Każda inwestycja remontowo-budowlana generuje duże ilości odpadów, które trudno usunąć ze względu na ich ciężar i gabaryty. Aby pozbyć się ich wygodnie, najlepiej zamówić kontener od lokalnej firmy. Jak się do tego zabrać i dlaczego warto wybrać takie rozwiązanie?
Gruz i inne odpady po remoncie
Remonty, renowacje, budowy nowych obiektów, rozbiórki i wyburzenia – ich prowadzenie wiąże się z powstawaniem odpadów już od pierwszego etapu prac. Dlatego warto usuwać je na bieżąco, a sposób, w jaki będzie to robione zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem robót.
Typowym odpadem powstającym podczas inwestycji budowlanych i remontów jest gruz. Pod tym pojęciem kryją się fragmenty konstrukcji betonowych, pokruszone cegły, pustaki, bloczki z różnych materiałów, czy dachówki. Gruz można poddać recyklingowi i wykorzystać do kolejnych inwestycji budowlanych, na przykład budowy dróg. Dlatego tak ważne jest jego odpowiednie składowanie i utylizacja.
Nie tylko gruz – co zrobić z pozostałymi odpadami?
Podczas remontu powstaje również wiele innych rodzajów śmieci – są to tzw. gabaryty, czyli elementy o dużych rozmiarach (np. meble), zużyty sprzęt, armatura sanitarna, a także odpady niebezpieczne, takie jak lakiery czy niektóre materiały izolacyjne. Również one wymagają utylizacji na specjalnych zasadach.
Gruzu i innych śmieci remontowo-budowlanych nie można pod żadnym pozorem wyrzucać do przydomowych pojemników komunalnych. Grożą za to wysokie kary od spółdzielni mieszkaniowych. Wyrzuconych w taki sposób śmieci nie można poddać skutecznej utylizacji, a dodatkowo do ich odbioru nie są przystosowane samochody firm sprzątających, ani też linie sortujące dla śmieci komunalnych.
Gdzie wyrzucać odpady remontowo-budowlane?
Aby sprawnie pozbyć się śmieci po remoncie, najlepiej wynająć kontener od lokalnej firmy, która zajmuje się gospodarką odpadami. Kontenery w Zielonej Górze i okolicach wynajmuje między innymi firma EKO-LOGIS. Pojemnik można zamówić w kilka chwil, telefonicznie lub wypełniając formularz na stronie internetowej. Jest on dostarczany we wskazane miejsce zwykle jeszcze tego samego dnia. Po zapełnieniu jest odbierany przez firmę lub wymieniany na nowy. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ zadaniem klienta jest jedynie umieszczenie ich w kontenerze. Pojemniki można zamówić na konkretne rodzaje śmieci (np. materiały izolacyjne, gabaryty), ale też na odpady zmieszane, gdzie można umieszczać większość typowych odpadów poremontowych. Kontenery są dostępne w wielu wariantach w zakresie pojemności – od 2,5 do nawet kilkunastu m³ i więcej (dla rozbudowanych inwestycji).
Jeśli nie kontener na odpady, to co?
Alternatywą dla wynajmu kontenerów może być oddanie odpadów do gminnego punktu zbiórki, czyli PSZOK-a. Śmieci trzeba tu jednak dostarczyć we własnym zakresie, co jest bardzo uciążliwe, a często niemożliwe (jeśli nie dysponujemy odpowiednim sprzętem). Dodatkowo PSZOK-i przyjmują odpady w ograniczonym zakresie. Wynajęcie kontenera jest w praktyce nie tylko wygodniejsze, ale też nierzadko tańsze niż organizacja transportu do punktu.